ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce poate sa faca un angajat pentru stagiul de cotizare in timpul CFS-ului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Avem o angajata care si-a depus dosarul pentru concediul de crestere al copilului, dosar ce a fost respins deoarece in ultimul an a fost timp de 2 luni pe concediu fara salar.

Ce se mai poate face, avand in vedere faptul ca pentru aceste 2 luni angajata a cotizat la CASS, avand si chitanta pentru aceasta cotizare?

Adaugata in: Contributii sociale
Pop Anastasia
 User  Pop Anastasia
a intrebat la 19 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Feb. 2014
Art. 2 - OUG 111/2010 modificata prin legea 166/2012, publicata in M.Of. 699/2012
(1) Incep?nd cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in v?rsta de p?na la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de p?na la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2014
Nu se poate face nimic din pacate, cotizatia la CASS nu are nicio influenta asupra dreptului la concediu pentru crestere copil si a indemnizatiei aferente. Acestea se acorda in baza veniturilor profesionale impozabile realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii, printre care se pot numara si indemnizatii medicale, inclusiv cea pentru concediul prenatal, indemnizatii somaj, sau alte venituri prevazute la art. 2 (5) din OUG 111/2010 ca fiind luate in calcula pentru stabilirea celor 12 luni. Cele 2 luni de CFP afecteaza dreptul la CIC si indemnizatie pentru raman numai 10 luni din cele 12 cu venituri.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns