ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plati compensatorii. Declaratia 112


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va solicit ajutorul in urmatoarea situatie:
avem un angajat care in luna Martie 2012 are 22 zile preaviz + o suma reprezentand plati compensatorii cf. CCM. In declaratia 112 daca alegem in sectiune A tip contract 5-Persoane care beneficiaza de plati compensatorii acordate cf. CCM, atunci aplicatia nu ii retine somaj angajat si angajator pentru toata suma adica si zilele de preaviz si platile compensatorii. Conform OU 125/27.12.2011 art. 296-16 c1nu se datoreaza somaj angajat si angajator dar trebuie retinut pentru timpul lucrat. ce pot face in acest caz? cume se intocmeste declaratia?
Totodata cum intocmesc declaratia 112 astfel incat sa nu se calculeze contributie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate -0.85 pentru veniturile reprezentand plati compensatorii suportate de angajatori cf.CCM OU 125/27.12.2011 art. 296-16 e2.

Manuela Pascale
 User  Manuela Pascale
a intrebat la 20 Mar. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns