Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatia maternitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
O studenta la facultate particulara, frecventand cursurile de zi si care isi plateste CAS-ul, poate beneficia de indemnizatia de maternitate?
Multumesc!


Adaugata in: Contributii
Veve Mihaela
 User  Veve Mihaela
a intrebat la 25 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 25 Iun. 2013
Studiile se asimileaza pentru vechimea la pensie numai daca nu exista stagii de cotizare realizate perioada lor, atentie la acest detaliu. Nu se accepta in orice conditii ca stagiu asimilat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2013
OUG 158 DIN 2005 actualizata
Art. 8

(1) Stagiul de cotizare ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din ?nsumarea perioadelor:

;;

(3) Se asimilează stagiului de cotizare ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele ?n care asiguratul:

;;
b) a urmat cursurile de zi ale ?nvăţăm?ntului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora.
Numai daca lucrati si in calitate de asigurat platiti si contributiile conform legii puteti beneficia de plata concediului de maternitate.
Facultatea la zi este perioada asimilata la pensie art 49 din Legea 263 din 2010 fara sa fie nevoie sa platiti CAS.
Deci avand calitatea de student la zi indiferent de facultatea pe care o urmati este perioada asimilata la pensie si nu trebuie sa platiti CAS pe cont propriu.

Alte intrebari despre Contributii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Gratiela Petrescu George Andreescu G Stancu adriana iancu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2020
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: un angajat care este in preaviz pentru concediere individuala si-a suspendat preavizul...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2020 4 raspunsuri