ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Recuperare sume de la FNUASS


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori o parere a dumneavoastra privind recuperarea sumelor de la CASMB. Care este termenul in care pot fi recuperate indemnizatiile platite de angajator salariatilor aflati in concediu medical, avand in vedere urmatoarele:

OUG 158/2005
ART. 40
1 Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, ??n termenul de prescrip??ie de 3 ani, calculat de la data la care beneficiarul era ??n drept sa le solicite.

OUG 36/2010
"Art. 40
1 Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite."

OUG 36/2010
9. La articolul 38, alineatul 2 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"2 Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie, in conditiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonante de urgenta. Aceste sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentand contributii de asigurari sociale de sanatate."

Cine are calitatea de beneficiar? Angajatorul care plateste indemnizatia sau asiguratul care beneficiaza de concediu medical?
Eu inteleg ca angajatorul, la fel ca si FNUASS are calitatea de platitor de indemnizatii, iar asiguratul are calitatea de beneficiar. Este corect? Cum as putea ca angajator sa recuperez sume platite in perioada ian.2010-feb.2011?
Va mutumesc anticipat


Adaugata in: Contributii
Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu
a intrebat la 14 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Oct. 2011
IN situatia de fata beneficiarul sunteti dvs. Acel termen de 90 de zile stipulat in articolul 40 reprezinta termenul in care puteti depune cererea pentru recuperarea sumelor aferente CM. In cazul in care ati depasit acest termen de 90 de zile din pacate sumele nu mai pot fi recuperate.

Alte intrebari despre Contributii

TOP RASPUNSURI 2021