ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

care va fi cuantumul salariului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Vă rog să mi spuneti: care este salariul unui consilier juridic, grad I, cu o vechime de 16 ani ?

Oana Portar
 User  Oana Portar
a intrebat la 06 Sep. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

12 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 18 Sep. 2015
Cu alte cuvinte .... este asa cum am spus:
nu se poate rezolva nimic.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului oana portar la 17 Sep. 2015
Actul normativ aproba instituirea unor masuri financiare in domeniul bugetar pentru anul 2012 este Legea nr. 283/2011 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 17 Sep. 2015
In cayul de fata este aplicabila Legea nr.284 din 28 decembrie 2010.
Dupa anul 2009-2010 legea a interzis incheierea unor noi Contracte colective de munca.
Mai mult decat atat, s-a interzis ca
salariatilor sa li se acorde drepturi salariale peste lege.
Este aberanta situatia in care:
- institutia te angajeaza cu un salariu doar atat cat are bani in buget,
- ca, de aceea, nu poti negocia si incheia un CIM
in care ti se acorda un spor ( sporul de confidentialitate ) si apoi
- dupa ce te angajeaza, sa cuprinda bani in buget, pentru anul care urmeaza,
pentru sporul pe care trebuia sa ti-l dea, potrivit legii.

- mai mult decat atat, nu este normal si legal ca,
odata ce legea iti acorda un drept salarial,
institutia sa-l mai negocieze cu tine !....si
daca nu are bani sa nu ti-l acorde !....

- apoi, este un conflict de legi si de drepturi:
o lege iti acorda un drept salarial /un spor,
nu este abrogata,
si in schimb, o alta lege nu iti acorda acest drept salarial, nu contesta prevederile celeilalte legi,
dar nu poti primi un drept salarial cuvenit,
fiindca ..... nu sunt bani prinsi in buget pentru acest lucru.
Iar daca angajatorul ti-ar acorda acest drept banesc, incalca legea finantelor si i se face dosar penal pentru plati nelegale ...

Degeaba invocati anexele nr. I-VIII din Leg. nr.284 /2010, pentru ca la muzee ( institutia in care lucrez), consilierul juridic nici nu figureaza ca salariat....., este trecut la "si altii".....( ...!?.... care ?.....), si nici nu se vorbeste de un asemenea spor !

La alte institutii similare, cei care au fost angajati inainte de anul 2009 au prins si acest spor...norocul lor !... Ce bine ca s-au nascut cu cateva decenii inaintea mea !!!..... Ce vina am eu ca mama m-a nascut mai tarziu, m-am angajat si am prins legislatia nebuna dupa anul 2010, fara nici un drept si cu un salariu de mizerie ?

Intrebarea ramane:
- ce se intampla cu conflictul de legi ?
Sa nu imi spuneti ca legea salarizarii primeaza
in dauna legii speciale pentru prifesia de consilier juridic ! .... si nu se acorda nimic ...
ca inafara de atat de renumita lege a salarizarii
nu mai exista nimic !.....

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 17 Sep. 2015
In cadrul institutiei publice in care lucrez
nu mai exista un alt post similar.
Postul este un post unic.
Angajarea mea a avut loc in anul 2012.
Nu erau aplicabile prevederile OUG nr.83 /2014.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului oana portar la 16 Sep. 2015
Salarizarea personalului bugetar se realizeaza in concordanta cu prevederile OUG 83/2014, cu modificarile si completarile ulterioare.
Salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia publica in care persoana in cauza este incadrata sau din institutiile subordonate acestora, in cazul in care nu exista o functie similara in plata, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit sau incadrat in aceeasi institutie publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade sau trepte, potrivit prevederilor art. 5 alin. (1) din OUG 83/2014.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului oana portar la 16 Sep. 2015
Sporurile care pot fi acordate personalului din sistemul bugetar sunt reglementate in cadrul sectiunii a 3-a - Sporuri. Acestea se pot acorda doar daca au fost negocoiate in contractele colective de munca si acordurile colective de munca, incheiate la nivel de institutii si exista hotarari de consiliu local si hotarari ale consiliilor judetene prin care s-au aprobat contractele colective de munca si acordurile colective si hotararile consiliilor locale prin care s-au aprobat bugetele locale, in care au fost cuprinse sumele necesare pentru acordarea acestor sporuri
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului Claudia Halmagean la 16 Sep. 2015
Un profesor debutant, care are vacante cu nemiluita si care ii sunt platite ca si cum lucreaza zilnic cate 8 ore sau care lucreaza doar 3-4 ore pe zi si poate nici atat si ia de 2 ori salariul meu....
ca de !... are nevoie de timp sa tea acasa....pentru pregatire ...., dar noi ? .... cum ne putem pregati la serviciu, cand toti trag de noi in toate partile ?... si daca mai ai "norocul" sa fii singurul consilier juridic din institutie ...., cum sunt si eu, te vede Dumnezeu ! .... Iti mananci mainile ca nu te-ai facut profesor, doctor,..., ca sa ai dreptul sa primesti flori, cadouri, sa faci pregatire cu elevii,....
Extraordinara situatie !

Mai sunt cai legale de indreptare a situatiei ?
Va rog mult de tot sa mi le spuneti, pentru ca eu vad numai negru in fata ochilor !....
Scuze, dar situatia este .de asa natura....ca ramai fara cuvinte !

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 16 Sep. 2015
Astazi, sporul de confidentialitate se acorda, in continuare, doar consilierilor juridici care lucreaza in justitie ( judecatorii, tribunale, etc.) si celor care au prins inainte de 2009 acest spor.....,
impreuna cu sporul de fidelitate si de stabilitate....

Ceilalti consilieri juridic nu fac parte din aceeasi categorie de salariati ?
Ce vina au ca s-au angajat dupa 2009 ( dupa celebra 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice ? )
si nu lucreaza in locurile de munca mai sus amintite ?....
ca doar au aceleasi studii si, cred, un volum de munca mult mai mare ( trebuie sa fie atotstiutori tot timpul, cand sunt ceilalti salariati din diferite servicii/birouri/compartimente nestiutori si la ananghie ) si astfel consider ca au o raspundere mai mare decat primii....

Ar fi fost frumos ca, macar in domeniul nostru, juridic, sa fie clar si frumos, neinterpretabil si discriminatoriu, totul pentru toata lumea, nu numai pentru unii ...sau doar pentru altii....

Si pe deasupra, ai salariul cel mai mizerabil din toata institutia....., nu ca salariatii-"specialisti" care iau de 4-5 ori salariu mai mare decat tine !
si care au nevoie de consultari juridice in ceea ce nu vor sa stie si sa raspunda !

Sunt foarte dezgustata de tot ce am expus !....
si....ramai fara cuvinte....

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului Claudia Halmagean la 16 Sep. 2015
- lucrez la o institutie de stat, ca personal contractual.
- consilier juridic grad I.
- 16 ani vechime in munca, nu in specialitate

Pentru salarizarea consilierului juridic- personal contractual se aplica Legea nr.284 /2010.
Astfel, cele 2 OUG-uri nu mi se aplica.

Insa, in Legea nr.284 /2010 nu se spune nimic de sporul de confidentialitate,
asa cum spuneam mai sus...

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 16 Sep. 2015
Va rog sa imi spuneti daca un consilier juridic - personal contractual mai are dreptul la spor de confidentialitate ?

Codul muncii si Statutul spun ca da,...

insa acordarea acestui spor poate fi lasata
la latitudinea angajatorului ?....

Consilierul juridic trebuie sa ceara acordarea acestui spor, ca si cum ar trebui negociat ?

Iar daca acest spor nu a fost prins in CIM,
consilierul juridic nu mai are drept la acest spor ?

Este posibil asa ceva ?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Claudia Halmagean
 User Claudia Halmagean
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2015
Depinde la ce institutie lucrati. Nu ati specificat ce fel de consilier juridic sunteti? principal, superior? Faptul ca aveti 16 ani vechime, aceea poate fi vechimea totala in munca, nu neaparat pe studii juridice. Incercati sa va identificati categoria institutiei unde lucrati in fostul OG 9/2008, cea de modificare a OG 6/2007 (a abrogata, dar se aplica). Acolo sunt salariile de unde se pleaca in calcularea actualelor salarii. La capitolul salarizare nu se aplica actuala lege cadru nr. 284/2010. Doar incadrarea pe functii clase, grade se face conform acestei legi. Nu si plata salariilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Sep. 2015
Salarizarea personalului bugetar se realizeaza in concordanta cu prevederile OUG 83/2014, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 9 din Legea 284/2010 prevede ca sistemul de salarizare reglementeaza remunerarea personalului din sectorul bugetar in raport cu responsabilitatile postului, munca depusa, cantitatea si calitatea acesteia, importanta sociala a muncii, conditiile concrete in care aceasta se desfasoara, rezultatele obtinute, precum si cu criteriile prevazute la art. 5 lit. c) din lege.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Eroare conectare :