ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cistig salarial in strainatate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sintem o firma de transport international de persoane,ca urmare avem angajati conducatori auto care presteaza activitatea si in afara tarii,respectiv in Germania.Dupa cum probabil stiti statul german a reglementat salar minim de 8,5 euro/ora .Soferilor va trebui sa le acordam acest venit pe perioada cit presteaza activitatea pe teritoriul german.
Rugamintea noastra este sa ne lamuriti cum inregistram noi acest venit in Revisal?sau??
Va multumim anticipat.

Adaugata in: Drepturi salariale
Ana Sarac
 User  Ana Sarac
a intrebat la 29 Ian. 2015
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ana Sarac la 01 Feb. 2015
Va multumesc pentru apreciere, desi putin ironica. Asa cum v-a spus si colega mea, salariul se inscrie exclusiv in lei in Revisal, este regula legala. In CIM nu se trece salariul in alte monede si nici in Revisal. Daca ar fi fost posibil acest lucru cu siguranta l-ati fi gasit si in program.

Salariul il modificati asadar prin act aditional, facand conversia din euro in lei la cursul zilei in care incheiati actul aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 01 Feb. 2015
Art. 166 din Codul muncii nu stabileste moneda in care se face plata salariului dar, in contractul individual de munca salariul se inscrie in lei. In modelul contractului individual de munca aprobat prin Ordinul MMSS 64/2003 se prevede la lit. J inscrierea salariul de baza lunar brut in lei.
In aplicatia informatica a registrului de evidenta a salariatilor, inscrierea salariului poate fi facuta numai in lei.
Prin urmare, salariile se stabilesc si se platesc in lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Ana Sarac
 User Ana Sarac
a raspuns la intrebare la 29 Ian. 2015
Ce draguta sinteti.....asta stiam ca orice modificare se face prin act aditional,dar avind in vedere ca este vorba de euro in ce rubrica din Revisal facem modificarea???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Ian. 2015
Pe baza unui act aditonal la contractul de munca, semnat intre parti.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Se da urm speta: persoana angajatÄ? dore??te sÄ? ????i continue activitatea si dupa varsta de pensionare. A...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Mai. 2021 1 raspuns
In anul 2015 m-am angajat la o firma incepand cu 01 iunie si pentru cele 7 luni lucrate aveam dreptul la 12 zile de...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Mai. 2021 1 raspuns