ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am intrat in concediul pt cresterea copilului si mi-au mai ramas 14 zile din concediul de odihna de pe anul 2011 si mi-au spus ca nu o sa mi-l plateasca pt ca nu se poate, este adevarat? Este vreo lege care spune ca nu au voie sa plateasca zilele de concediu ramase?
Va multumesc mult.

Maria Georgiana Nitescu
 User  Maria Georgiana Nitescu
a intrebat la 02 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Mai. 2012
Art. 146 din codul muncii republicat
1 Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
2 Prin exceptie de la prevederile alin. 1, efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
3 Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
4 Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca
Dupa cum observati nu este posibila compensarea in bani a concediului de odihna in cazul suspendarii contractului individual de munca.La reluarea activitatii trebuie sa va acorde dreptul de co neefectuat in anul 2011.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Eroare conectare :