ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Drepturi salariale - plata zilelor libere legale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat care inceteaza activitatea pe data de 3 ianuarie, mai primeste bani pentru zilele libere legale, respectiv 1 și 2 ianuarie ? Dacă da/ nu, conform cărui articol din ce lege ? Program de salariu nu i calculează nici un venit pentru libere legale chiar dacă sunt n timpul săptămnii lucrătoare.

Delia Juganaru
 User  Delia Juganaru
a intrebat la 04 Feb. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Delia Juganaru
 User Delia Juganaru
a raspuns userului adriana iancu la 12 Oct. 2016
?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Delia Juganaru la 09 Feb. 2016
Zilele de sarbatoare sunt zile nelucratoare-nu se platesc decat in cazul in care se lucreaza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Delia Juganaru
 User Delia Juganaru
a raspuns userului adriana iancu la 08 Feb. 2016
Din pacate nu mi-ati raspuns la intrebare. Angajatul nu a lucrat..in nici una din zile, el a venit sa inceteze activitatea atat! Intrebarea mea era daca e corect sa I se calculeze un venit pentru ziua de 1 ( vezi acest an) care a picat vineri. Repet salariatul nu a lucrat !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Feb. 2016
Codul muncii
Art. 142. [compensarea muncii în zilele de sarbatoare]
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Gratiela Petrescu Viviana Serni adriana iancu G Stancu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns