ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

plata concediu neefectuat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca instanta a hotarat reintegrarea salariatului si plata drepturilor salariale din urma pentru o perioada de 14 luni ,pe langa plata salariilor aferente perioadei respective, angajatul are dreptul sa primeasca si banii pentru concediul
neefectuat in aceasta perioada ?

Adaugata in: Drepturi salariale
Vasile Marian
 User  Vasile Marian
a intrebat la 19 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vasile Marian
 User Vasile Marian
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Dec. 2011
La multi ani !!
multumesc ptr.raspuns dar de fapt vroiam sa stiu daca angajatul are dreptul pur si simlu la banii ptr. concediul de odihna neefectuat in acea perioada.

-referieritor la art.80 ma poate lamuri cineva ce inseamna mai exact '' salariile indexate, majorate si reactualizate'' ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Dec. 2011
Daca salariatul ar fi beneficiat de o prima pentru acest concediu atunci da, ar trebui sa primeasca si acest drept, conform Codului muncii.

Art. 80
1 In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns