ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata orelor suplimentare cu spor ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conform Codului Muncii , la art.122(1) munca suplimentara se compeseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia . La art.122(2) se spune ca in aceste conditii salariatul beneficiaza de salariu corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. Concret , in aceste conditii inseamna ca ziua respectiva va trebui remunerata cu spor pentru munca suplimentara ?

Adaugata in: Drepturi salariale
Constantin Burada
 User  Constantin Burada
a intrebat la 12 Mar. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului liviu Er la 14 Mar. 2014
La recompensarea orelor lucrate suplimentar prin acordarea de ore libere platite in urmatoarele 60 de zile conform codului muncii,i care este prevedere minimala la acordarea dreturilor salariatilor, acestea se acorda ora la ora nu se influienteaza numarul acestora cu sporul de cel putin 75%.Numai daca nu se pot da ca recuperare acestea se platesc cu spor. In legatura cu tichetele de masa , da se vor primi tichete de masa pentru orele date ca recuperare,important este ca aceste ore sa fie pentru un timp normal de munca pentru o zi de lucru.
In ,salariatul apare in pontaj cu 8 ore cand recupereaza aceste ore suplimentare..
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liviu Er
 User Liviu Er
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Mar. 2014
Vizavi de aceste raspunsuri as dori sa aflu cum se acorda tichetele de masa corespunzatoare orelor lucrate sulimentar.
In cazul de exemlu cand necesitatile cer sa se lucreze 12 ore in loc de 8 ore.
Daca se acorda ore liber platite, se acorda tichetele, sau daca se acorda un numar corespunzator de ore cu acel spor de 75 % se impart la numar de zile echivalente?````````````````````````````````````````
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
In situatia compensarii orelor lucrate suplimentar ,aceastea se platesc ora la ora, deci ora lucrata suplimentar cu ora acordata ca recuperare in urmatoarele 60 de zile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Munca suplimentara se compenseaza fie cu ore libere platite, corespunzatore celor lucrate suplimentar, fie cu un spor de minim 75% aplicat la salariul de baza corespunzator orelor suplimentare, daca nu este posibila acordarea sporului. Munca suplimentara nu se va compensa atat cu timp liber cat si cu spor, ci cu una din cele doua, asa cum prevede si Codul muncii de altfel, la art. 123.

Art. 123
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

In concluzie, daca se merge pe varianta compensarii cu timp liber, nu se va mai acorda sporul de 75%.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022