Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Retineri din salariu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Prin Contractul Colectiv de Munca la nivel de Unitate s-a stabilit plata unei contributii lunare de catre salariati, altii decat membrii de sindicat, pentru desfasurarea negocierilor colective. Acest lucru este stipulat si in Contractul Colectiv de Munca la nivel de Sector de Activitate.
Aceasta retinere este legala? Nu intra in contradictie cu art. 169 Codul Muncii?

Sevastian Iancu
 User  Sevastian Iancu
a intrebat la 19 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2013
Nu prea este, din punctul meu de vedere. Negocierea CCM intra in obligatia angajatorului prin lege, acolo unde numarul de salariati din unitate depaseste 21. Art. 169 se refera la retinerile cu titlul de daune, aici nu este vorba de o dauna. Gresala, in opinia mea, apare la nivelul CCM la nivelul sectorului de activitate, iar angajatorul este nevoit sa respecte CCM superior aflat in vigoare la acel moment. Incercati sa luati legatura si cu Inspectia muncii sau un avocat, sa va confirme daca este in regula acest element. In mod normal contributia se solicita membrilor de sindicat, nu si celorlalti salariati.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: un angajat care este in preaviz pentru concediere individuala si-a suspendat preavizul...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2020 4 raspunsuri