ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se acorda sporul de vechime pentru un fost PFA angajat in prezent cu contract


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am avut PFA in perioada 2006-2011, perioada in care am platit toate contributiile obligatorii (impozit, sanatate, pensii). In aceasta perioada am avut si cateva contracte de prestari servicii inregistrate la Finante. In 2011 am suspendat activitatea si am intrat in 2 concedii de ingrijire copil pana in 2014, perioada in care am beneficiat de indemnizatie de maternitate conform legii (calculata dupa venitul din PFA si din conventile de prestari servicii). Dupa incheierea maternitatii, nu am mai desfasurat nici o activitate, pana in 2016, cand m-am angajat intr-o institutie de stat. Intrebarea mea este aceasta: este normal sa nu se ia in considerare vechimea din activitatea de PFA, inclusiv concediul de maternitate, pentru calcularea sporului de vechime, avand in vedere ca este vorba de o institutie de stat, in care salariul se calculeaza conform legii salarizarii? Care ar fi actele doveditoare pe care le-as putea prezenta pentru a-mi dovedi vechimea si care ar fi baza legala explicita pentru PFA-uri care sa sustina o varianta sau alta?

Ioana Stan
 User  Ioana Stan
a intrebat la 27 Apr. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2016
Conform art. 16, alin. 4 din Codul muncii, munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Prin urmare, principalele documente care atesta vechimea in munca ar putea fi contractul individual de munca si fisa postului.
Perioada in care dumneavoastra ati prestat activitate ca PFA, nu in temeiul unui contract individual de munca, este vechime in specialitate.
Chiar daca ati achitat CAS in perioada in care ati detinut calitatea de PFA, s-a constituit vechime in specialitate, nu vechime in munca.
Perioada in care ati platit CAS constituie stagiu de cotizare la sistemul de pensii.


Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Sunt nascuta in 23.07.1962. In 15.06.2021 voi avea 40 de ani si 9 luni vechime in munca.Incepand cu data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
O persoana care a locuit 30 ani in localitate cu poluare remanenta doreste sa iasa la pensie cu exact 5 ani inainte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in 21.06.1964. Angajata din 13.02.1984. In perioada 13.02.1984 - 01.04.2001 am lucrat in grupa a...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Mai. 2021 4 raspunsuri