ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Sporul de stabilitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Sunt angajat din 1995 pe 0,5 post de bibliotecar scolar si 0,5 post ingrijitor.
Dupa ce am acumulat 10 ani de vechime in invatamant am beneficiat de 8% spor de stabilitate (pentru 0,5 norma de bibliotecar).
Din 2008 am trecut pe post de administrator patrimoniu 0,5 si bibliotecar 0,5 cu acelas spor de 8%... doar pentru bibliotecar.
Pe postul de administrator nu aveam vechime. Este corect asa?
In 2011 s-a redus postul de bibliotecar, am ramas ca administrator cu 0,5 norma ... fara spor de stabilitate (deoarece nu am vechimea necesara).
Va rog sa ma lamuriti... acest spor este pe persoana sau pe post? Eu asa stiu ca ... sporul de stabilitate se acorda personalului didactic si didactic auxiliar dupa acumularea a 10 ani vechime in invatamant chiar daca au fost intreruperi sau incadrari pe alte posturi.
Multumesc!

Adaugata in: Drepturi salariale
Fogarasi Maria
 User  Fogarasi Maria
a intrebat la 07 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului fogarasi maria la 11 Oct. 2012
Cel mult pentru 3 ani in urma, acesta este termenul de prescriere. Dupa aprecierea mea, postul de administrator nu cred ca intra intr-una din categoriile enuntate prin lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Fogarasi Maria
 User Fogarasi Maria
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Oct. 2012
Multumesc pentru raspuns.
Sper sa fie acceptat de conducerea SC.
Cum se procedeaza in EDUSAL? Daca am dreptul la acest spor sper sa mi se recalculeze din 2008...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Oct. 2012
Legea 63/2011,Anexa 5:

Art. 3b)
pentru personalul didactic incadrat la transele de vechime in invatamant de peste 10 ani, care indeplineste conditia de vechime efectiva neintrerupta in invatamant de peste 10 ani, salariul de incadrare prevazut in anexele nr. 1 si 2 la lege include pe langa sporul pentru suprasolicitare neuropsihica si sporul de stabilitate

2. Prin vechime efectiva neintrerupta in invatamant de peste 10 ani se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate sau institutie de invatamant ori intr-un inspectorat scolar, indiferent cand vechimea a fost realizata in mod neintrerupt.

Legea nu spune ca ar trebui sa fiti incadrata pe acelasi post timp de 10 ani ci ca sporul se acorda in functie de vechimea acumulata. Personal cred ca ar trebui sa primiti in continuare acest spor.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri