Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Stimulentul de insertie pentru tatic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, sotia mea a nascut pe 18 septembrie iar pe 11 noiembrie va incheia perioada de 126 de zile de postnatal/prenatal. Nu va avea dreptul la Indemnizatia crestere copil deoarece are mai putin de 12 luni lucrate pana la data nasterii copilului. Pot solicita eu stimulentul de insertie incepand cu 11 noiembrie continandu-mi serviciul? Ea va fi obligata sa-si dea demisia?

Cosmin Bozdog
 User  Cosmin Bozdog
a intrebat la 31 Oct. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

11 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cosmin Bozdog
 User Cosmin Bozdog
a raspuns userului marius mihai la 04 Aug. 2014
Uite numarul meu de tel.0765568916
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marius Mihai
 User Marius Mihai
a raspuns userului cosmin Bozdog la 23 Iul. 2014
salut stiu ca este cam tarziu dar sunt intr-o situatie asemanatoare ca a ta, imi spui si mie te rog ce documente trebuie sa contina dosaru ( daca iti mai amintesti ) si la ce sector ai facut.
la fel si eu nu vreau sa imi intrerup activitatea la munca dar sunt putin debusolat pt ca toata lumea imi spune ca trebuie sa bag dosarul pt concediu de paternitate si dupa pt stimulent
Multumesc frumos.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cosmin Bozdog
 User Cosmin Bozdog
a raspuns userului cosmin Bozdog la 14 Nov. 2013
Am depus dosarul pt.stimulentul de insertie si mi sa aprobat incepand cu prima zi dupa terminarea concediului de maternitate al sotiei fara ca eu sa imi mai intrerup activitatea in baza art 13,al 3 din HG 52/2011
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cosmin Bozdog
 User Cosmin Bozdog
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Nov. 2013
E foarte adevarat ca ei au omis unele variante si dau de inteles oamenilor ca acele variante nu exista cu toate acestea aproba drepturile celor care incearca.Va multumesc foarte mult pt pretioasele informatiil oferite.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cosmin Bozdog la 04 Nov. 2013
Art. 12 - HG 52/2011 modificata prin HG 57/2012
(1) Stimulentul de insertie prevazut la art. 7 alin. (1) din ordonanta de urgenta se acorda lunar persoanelor indreptatite care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si a indemnizatiei lunare prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) din ordonanta de urgenta, daca acestea realizeaza venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
(2) Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului de insertie se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite, ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de ordonanta de urgenta.
(3) Daca persoana indreptatita, in perioada in care beneficiaza de stimulentul de insertie, doreste sa i se acorde concediul fara plata prevazut la art. 6 din ordonanta de urgenta, pe aceasta perioada, precum si la reluarea realizarii de venituri supuse impozitului, nu mai beneficiaza de stimulentul de insertie.

Art. 24
Dreptul reprezentand stimulentul de insertie se cuvine dupa cum urmeaza:
b) de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
................................
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c);

Normele de aplicare din pacate nu au fost modificare, dar se aplica si in cazul celor care opteaza pentru condediu de pana la 2 ani (art. 2 b) din OUG 111/2010).

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cosmin Bozdog la 04 Nov. 2013
Dvs aveti totodata dreptul la CIC in locul sotiei. Acordarea stimulentului de insertie nu are nicio legatura cu dreptul sotiei la concediul crestere copil, este gresita interpretarea si nu apare nicaieri in lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cosmin Bozdog la 04 Nov. 2013
Este posibil ca ei sa interpreteze in baza faptului ca sunteti barbat si ca atare nu intrati in concediu de maternitate, si de aici dreptul de a primi stimulent de insertie. Tocmai v-am redat o situatie posibila de primire a stimulentului fara CIC, dar poate ca nu ati citit raspunsul meu. Stiu care sunt prevederile legale, dar unele institutii din pacate merg pe propria interpretare, in detrimentul beneficiarului.

Ca atare, concluzia mea este ca DGASPC a mers pe varianta in care nu intrati dvs in maternitate, ci sotia. Va doresc succes!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cosmin Bozdog
 User Cosmin Bozdog
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Nov. 2013
Din a doua zi in care sotia va termina perioada de pre-post natal(126 zile),tinand cont ca nu are dreptul la concediu crestere copil,eu am dreptul la stimulent de insertie,fara a-mi intrerupe activitata.Am aflat de la persoane autorizate si ma bucur ca va pot informa si pe dumneavoastra,sa oferiti informatii corecte.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cosmin Bozdog la 04 Nov. 2013
Numai in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului de materninate se poate acorda stimulentul direct de la nastere. Nu este cazul in sitautai de fata pentru ca sotia efectueaza acest concediu din cate ati spus.

Referitor la relatia sotiei dvs cu angajatorul, daca doreste sa stea acasa si sa nu mai lucreze, sigur ca isi poate da demisie. Dar intrebarea dvs nu suna ca si cum ar fi o optiune a ei, ci daca este sau nu obligata sa nu sa isi dea demisia, iar raspunsul meu a fost ca nu.

O alta varianta ar fi sa solcite concediu fara plata pentru nevoi personale daca nu are indeplinita conditia celor 12 luni anterioare nasterii pentru a putea intra in CIC si ea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cosmin Bozdog
 User Cosmin Bozdog
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2013
Conform Hotarari 52/2011 privind OUG 111/2010 la Art.13,alin 3 spune ca se poate stabili acordarea stimulentului de insertie chiar daca persoana indreptatita are dreptul la CCC dar nu il solicita.Va rog sa ma lamuriti.Iar legat de sotie care este procedura atata timp cat ea la terminarea perioadei de lauzie nu se va mai duce la servici,va ramane acasa cu copilul.Neavand drepturi banesti dupa nastere din cauza perioadei incomplete de cotizare,nu prin demisie isi va incheia legatura cu angajatorul?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Nov. 2013
Stimulentul de insertie il puteti primi daca optati pentru concediu crestere copil si reveniti inainte sau dupa ce copilul implineste un an, in functie de optiunea exprimata. In cazul copilului cu handicap se poate acorda oricand pe durata primilor trei ani de viata, in aceleasi conditii de intrerupere a CIC ca urmare a revenirii in activitate.
Nu se acorda stimulentul imediat dupa concediul de lauzie.

Art. 7 - OUG 111/2010.
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.

Sotia dvs nu are de ce sa isi dea demisia, nu este nicaieri prevazut in legislatia interdictia ca unul dintre parinti sa nu mai lucreze in timp celalalt primeste stimulent sau se afla in CIC. Plus de asta, demisia este o incetare a CIM exclusiv din intiativa angajatului si nu poate fi impusa de nicio lege o astfel de decizie.



Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2019
AM O VECHIME DE 45 ANI .Cum se calculeaza valoarea pensiei daca conform legii este calculata la 35 ani?[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri