ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca tichetele de masa intra in baza de calcul a deducerii personale, pe care o aplicam la stabilirea impozitului pe salarii? Va multumesc.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 15 Oct. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului adriana iancu la 17 Oct. 2014
Va multumesc, asa am inteles si eu legislatia pe care am tot citit-o.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 17 Oct. 2014
Aduc o completare celor precizate de dna. Popa, conform art. IV din OUG nr. 58/2010, coroborat cu art. 8 din Legea nr. 142/1998, tichetele de masa sunt scutite de la plata contributiilor sociale (atat ale angajatului, cat si ale angajatorului). in schimb, acestea sunt incluse in venturile salariale (in conformitate cu prevederile art. 68 din normele de aplicare ale Codului Fiscal) si sunt impozabile.In momentul calcularii deducerii personale se ia in considerare si valoarea tichetelor de masa ca facand parte din venitul brut.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Oct. 2014
Tichetele sunt supuse impozitarii dar au un regim diferit. Ele se impoziteaza separat de salariu si se retine din salariul net valoarea impozitul, acesta fiind suportat de catre angajat.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns