ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro


Demers angajator dupa primirea instiintarii ca o angajata este gravida


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Dupa ce salariata anunta angajatorul ca este insarcinata, care sunt obligatiile angajatorului?Trebuie sa intocmeasca vreun document? Are obligatia anuntarii ITM-ului?

Va multumesc.

Adaugata in: Fisa postului
Alecsandra Ion
 User  Alecsandra Ion
a intrebat la 06 Ian. 2015
REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Ian. 2015
Angajatorul are obligatia legala ca in termen de 10 zile de la momentul primirii instiintarii de la salariata gravida sa anunte medicul de medicina muncii . Acesta impreuna cu serviciul de protectia muncii are obligatia sa redacteze un raport si o informare conform anexei la OUG nr. 96/2003 prin care i se comunica salariatei gravide nivelul de risc la care se expune, masurile necesare si recomandari de ordin medical sau organizatoric.



Alte intrebari despre Fisa postului

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart Marius Ion G Stancu adriana iancu Radu Anton Gratiela Petrescu