ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare salariati


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am o societate pentru care am depus dosar la judecatorie de intrare in faliment. Societatea are 80 de angajati. Firma de insolventa mi-a spus sa dau toti angajatii in somaj. Intre timp eu am depus actele pentru a deschide o firma noua.

Intrebarea mea este: as putea sa mut angajatii de pe firma veche pe firma noua fara sa-i mai dau in somaj? Astfel: in 30.04.2013 sa ii angajez pe toti la firma noua, iar pe 01.05.2013 sa inceapa lucrul la societatea nou infiintata si in acelasi timp sa le incetez CIM la firma in faliment.
Astept raspuns cat mai repede si multumesc anticipat.

PS . Ati putea sa imi spuneti si cu ce articole din Codul muncii pot sa fac aceasta mutare mai ales la incetarea CIM?

Adaugata in: Legislatia muncii
Cristina Cotoc
 User  Cristina Cotoc
a intrebat la 19 Apr. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Cotoc
 User Cristina Cotoc
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Apr. 2013
Incetarea CIM angajati pot sa o fac cu art. 55(b) si toate contractele le pot inceta in aceeasi zi .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Apr. 2013
Da, se poate, cat timp si angajatii sunt de acord cu o astfel de mutare. Trebuie sa le incheiati contracte noi pe firma nou infiintata, anterior inceprii activiatii lor acolo, si sa le operati in Revisal cf. legii. Alta varianta nu aveti.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Eroare conectare :