ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Autoritate competenta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Catre ce autoritate ma pot adresa pentru a vedea daca ma incadrez sa primesc cei 80% in concediu maternal?
E obligatoriu sa intreb acolo unde am resedinta sau pot intreba si in orasul unde locuiesc?
Daca nu ma incarez pentru 80%, am inteles ca statul ofera oricum cei 600 ron +200 alocatia copilului. Este adevarat?
Multumesc!

Adaugata in: Legislatia muncii
Dinica Eugenia
 User  Dinica Eugenia
a intrebat la 16 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2012
Indemnizatia pentru concediu crestere copil este de 85% din media veniturilor nete pentru care s-a platit impozitul de 16%, realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului. In calculul indemnizatiei intra si indemnizatia de concediu prenatal, risc maternal, alte concedii medicale acordare in acest interval de timp. Cuantumul minim al indemnizatiei crestere copil este de 600 lei.

Pentru stabilirea celor 12 luni anterioare nasterii copilului se iau in considerare si perioadele prevazute in cuprinsul art. 2 alin. (5) si (6) din OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare. Regasiti aici continutul articolului amintit: http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Alocatia pentru copil nu este conditionata de un stagiu de cotizare minim, pe aceea o primiti oricum in baza unui dosar depus, beneficiarul fiind copilul.

Statul nu va ofera oricum indemnizatia de crestere copil. Este necesar sa indepliniti conditiile de acordare a ei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Nov. 2012
Art. 14 din OUG 111 DIN 2010
(1)Cererile pentru acordarea drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezent?nd indemnizaţie, stimulent de inserţie sau alocaţie de stat pentru copii, şi documentele din care rezultă ?ndeplinirea condiţiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei, oraşului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucureşti, pe raza căreia/căruia solicitantul ?şi are domiciliul sau reşedinţa.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri