Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

carte de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Acum 4-5 ani am lucrat timp de 3-4 luni pentru o firma din cluj la punct de lucru in arad. Mi s-a facut carte de munca. Eu am domiciliul in caras severin. Unde imi caut cartea de munca acum? In Caras sau in cluj?


Marina Aneta
 User  Marina Aneta
a intrebat la 28 Oct. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 28 Oct. 2013
Articolul de lege redat este extras din Codul muncii republicat, legea 53/2003.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 28 Oct. 2013
Verificati si daca nu cumva carnetul de munca a fost pierdut, caz in care va trebui recuperata vechimea de la fiecare angajator trecut in document.

Art. 279
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Oct. 2013
La angajatorul cu care ati avut incheiat acel raport de munca sau la ITM in raza caruia isi desfasoara activitatea, daca el s-a ocupat de cartile de munca. Ar fi trebuit sa o aveti pana la aceasta ora daca intr-adevar vi s-a deschis un astfel de document. Luati legatura cu angajatorul in cauza. Cartea de munca poate fi inlocuita de o adeverinta de vechime, pentru cazurile in care nu a existat acest document. A fost o perioada in care nu au existat tipizate si s-au emis adeverinte de vechime in locul lor, vizate de ITM. Vedeti si ce fel de contract ati avut cu firma respectiva. Numai in cazul unui CIM incheiat in baza prevederilor din Codul muncii republicat se poate pune problema unei carti de munca.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua! Am un salariat care a cerut suspendare pentru probleme personale timp de 3 luni, acceptata de catre angajator...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 2 raspunsuri
In data de 12.06. mi-am inaintat demisia la firma X, aceasta notificare fiind pentru demisie fara preaviz, incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Dupa un proces inceput in anul 2017 , am obtinut o hotarare judecatoreasca favorabila, in luna februarie 2019. In luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 1 raspuns
Revin cu o intrebare pentru mai multe lamuriri. Daca un salariat care se afla in suspendare CIM pentru o perioada de un...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri