ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce se intimpla cu angajatii cind se schimba titularul unui C.M.I. de familie?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Titularul unui cabinet de medicina de familie a decedat.Altul a preluat prin cumparare de la mostenitorii legali ai acestuia,cabinetul.Acesta poate face ce vrea cu angajatii existenti,repectiv doua asistente? In cazul de fata acesta nu mai doreste decit o asistenta, iar de la cealalta prin presiuni terorizante,doreste sa obtina demisia,punindu-i in fata un formular gata completat si,culmea antedatat decesului medicului.Ce se poate face in cazul de fata,nu cumva acest fapt atinge si latura penala?

Radinschi Paul
 User  Radinschi Paul
a intrebat la 28 Mar. 2016
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Radinschi Paul la 01 Apr. 2016
Da, numai daca salariata este concediata. Nu este valabil daca persoana demisioneaza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radinschi Paul
 User Radinschi Paul
a raspuns userului adriana iancu la 29 Mar. 2016
Sa inteleg ca angajatorul reprezentat de noul medic v-a trebui sa restituie subventiile primite pt. una din asistente careia nu doreste a-i prelua contractul?Am rationat corect?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Radinschi Paul la 29 Mar. 2016
Art 173 din codul muncii reglementeaza protectia drepturilor salariatilor in cazul transferului intreprinderii. Dispozitiile acestui articol sunt dezvoltate de Legea 67/2003.
Ordinul Ministerului Sanatatii 1322/2006 se refera la vanzarea de pacienti de catre medicii de familie, care este o practica legala si se numeste preluare de praxis.
In cazul in care raporturile de munca inceteaza mai devreme de 18 luni din motive neimputabile angajatilor(concediere), angajatorii vor restitui subventiile primite pentru fiecare salariat, plus dobanda de referinta a BNR, dupa cum precizeaza Legea nr. 76/2002.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radinschi Paul
 User Radinschi Paul
a raspuns userului adriana iancu la 29 Mar. 2016
Noul angajator nu este obligat cumva in a prelua drepturile si obligatiile rezultate din contractul cu vechiul angajator?.Ma gindesc ca nu poate fi invocat in cazul de fata art.173 alin.(1)si(2) din Codul Muncii,precum si art.16 din Ordinul 1322/2006 al Ministrului Sanatatii.,pentru ca tin sa precizez ca cele doua angajate au fost angajate de vechiul medic,din somaj pe o perioada de 18 luni,primind de la stat conform legii,750 lei/luna pt. fiecare.Trecind doar 10 luni din contract,cine trebuie sa restituie banii pt.neducerea la indeplinire a termenului de 18 luni pt. care s-a angajat vechiul medic?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 29 Mar. 2016
Angajatorul nu poate obliga salariatul sa demisioneze. Acest tip de incetare a contractului individual de munca are la baza exclusiv initiativa angajatului.
Daca exista un motiv serios si un temei legal, angajatorul poate dispune concedierea, este dreptul lui. Concedierea este incetarea raportului de munca exclusiv din initiativa angajatorului, deci poate face acest lucru.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
In aceasta luna am depus cerere de pensie anticipata partial.In ianuarie am dreptul la pensionare la limita de varsta....[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Nov. 2020 2 raspunsuri
Buna seara,Va deranjez in legatura cu o problema legata de obtinerea unor adeverinte pt dosarul de pensie (dosar pe care...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Nov. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in 09.05.1960. Am decizie de pensionare anticipata, partiala incepand cu data de 17.09.2020. Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2020 3 raspunsuri
Am lucrat intre anii1980-1983, 3 ani si 9 luni in mediu toxic(mercur),8ore din 8 si am primit adeverinta(acum) pt dosar...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 2 raspunsuri
sunt nascut in23.11.1959Lucrez din 29.08.78,in15.10.78.am intrerupt activitatea in vederea incorporarii din20.10.78,in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 3 raspunsuri