ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce taxe se achita pentru un contract al administratorului special?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati daca, contractul incheiat cu un administrator special trebuie inregistrat sau declarat la vreo institutie de stat si ce taxe se achita la un astfel de contract.
Multumesc.

Camelia Duta
 User  Camelia Duta
a intrebat la 28 Ian. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 28 Ian. 2016
Art. 52 din Legea 85/2006, dispune ca dupa deschiderea procedurii, adunarea generala a actionarilor/asociatilor debitorului va desemna administratorul special pe cheltuiala acestora.
Contributii:
-contributia individuala de asigurari sociale in cota de 10,5% si contributia individuala de asigurari sociale de sanatate in cota de 5,5%;
- contributia de asigurari sociale datorata de angajator in cota de 20,8% si respectiv 15,8% incepand cu 1 octombrie 2014, contributia de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator in cota de 5,2% si contributia pentru concedii si indemnizatii in cota de 0,85%.
Impozit pe venit in cota de 16%.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu Ioana Popa G Stancu adriana iancu George Andreescu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns