ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere colectiva _firma aflata in insolventa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Imi spuneti va rog pentru o societate comercilala aflata in insolventa, concedierea colectiva presupune parcurgerea tuturor etapelor prevezute de Codul Muncii sau se face dupa alte reglementari legislative?
Multumesc

Adaugata in: Legislatia muncii
Adrian Popescu
 User  Adrian Popescu
a intrebat la 19 Aug. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Adrian Popescu la 20 Aug. 2014
Asa este, vechea lege continea aceasta mentiune referitoare la intrarea in faliment a angajatorului si procedura conedierii de urgenta. In legea noua nu mai apare, ramane doar referirea la preavizul acordat si termenele privind decizia sindicatului si anuntarea ITM.

Art. 123
(8) Dupa data deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitorului se va putea face de urgenta de catre administratorul judiciar/lichidatorul judiciar. Administratorul judiciar/Lichidatorul judiciar va acorda personalului concediat doar termenul legal de preaviz. in cazul in care sunt incidente dispozitiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in ceea ce priveste concedierea colectiva, termenele prevazute de art. 71 si art. 72 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se reduc la jumatate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Popescu
 User Adrian Popescu
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Aug. 2014
Multumesc. Asta incepand cu noua lege a insolventei pentru ca anul trecut nu trebuiau urmati pasii stabiliti in Codul Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Aug. 2014
Concedierea colectiva este regelementata de Codul muncii, indiferent de motivul care sta la baza ei. Se urmeaza pasii stabiliti in cuprinsul legii.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns