Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu crestere copil cu handicap pana la 7 ani


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! As dori sa va intreb ca in cazul in care copilul meu obtine n grad de handicap cu drept de insotitor, as putea sa mentin o jumatate de norma la actualul loc de munca? Mentionez ca lucrez in invatamant, profesor titular. Daca da, va rog sa imi spuneti daca voi fi platita cu norma intreaga sau cu jumatate de norma. Va multumesc!

Nitu Angelica
 User  Nitu Angelica
a intrebat la 27 Aug. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Aug. 2013
Numai in cazul in care copilul este adoptat, incredintat spre adoptie sau aflat in plasament si daca handicapul este unul grav sau accentuatl, programul de lucru poate fi redus la jumatate. Altfel nu.

Art. 32 - OUG 111/2010
(1) Oricare dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) care au ?n ?ntreţinere un copil cu dizabilitate beneficiază, după caz, de următoarele drepturi:
a) program de lucru redus la 4 ore pentru unul dintre părinţi sau pentru persoana aflată ?n una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) care se ocupă efectiv de ?ngrijirea copilului cu dizabilitate (gravă sau accentuată), p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 18 ani, la solicitarea părintelui, ?n condiţiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 ? Codul muncii, republicată, cumodificările şi completările ulterioare;

Art. 8
(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi şi una dintre persoanele care a adoptat copilul, căreia i s-a ?ncredinţat copilul ?n vederea adopţiei sau care are copilul ?n plasament ori ?n plasament ?n regim de urgenţă, cu excepţia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii săi, precum şi persoana care a fost numită tutore.

Puteti insa solicita concediu crestere copil cu handicap ingtre 3 si 7 ani, in temeiul OUG 111/2010:

Art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a ?mplinit v?rsta de 3 ani, oricare dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru ?ngrijirea copilului p?nă la v?rsta de 7 ani, după cum urmează:
a) ?n continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a);
b) oric?nd p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creşterea copilului ?n baza actelor normative care au reglementat acest drept la data naşterii copilului;
c) oric?nd, ?ncep?nd cu ?mplinirea de către copil a v?rstei de 3 ani, pentru persoanele care nu se ?ncadrează ?n condiţiile prevăzute la lit. a) şi b), dar care ?n ultimele 12 luni ?nainte de solicitarea acestui concediu au realizat venituri supuse impozitului sau au realizat perioade asimilate definite la art. 2 alin. (1), (5) şi (6).
(2) Pe perioada concediului prevăzut la alin. (1) se acordă o indemnizaţie lunară la nivelul de 0,9 ISR.
(3) Concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la alin. (1), se acordă pe bază de cerere de către angajatorul la care ?şi desfăşoară activitatea persoana ?ndreptăţită.
(4) ?n situaţia persoanelor ?ndreptăţite care realizează venituri profesionale din activităţi independente sau agricole şi care nu lucrează ?n baza unui contract individual de muncă, concediul reprezintă ?ntreruperea activităţii ?n perioada de p?nă la ?mplinirea de către copilul cu handicap a v?rstei de 7 ani.
(5) Pe perioada ?n care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică corespunzător prevederile art. 21 şi 22.
(6) ?n situaţia prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b), condiţiile de acordare a concediului pentru ?ngrijirea copilului se consideră ?ndeplinite indiferent care dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) a beneficiat de concediul pentru creşterea copilului.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion alexei delimart G Stancu Viviana Serni adriana iancu Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaCum si unde pot contesta o decizie de pensionare?De ce documente am nevoie la contestatie?Este corect ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 3 raspunsuri
buna ziuain ce an pot iesi la pensie daca am lucrat astfel; 1983-2020 ( din care 4 ani de facultate necotizati ) si 13...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 1 raspuns
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 15 raspunsuri
Buna dimineata , sotul meu a depus dosarul pentru pensie anticipata in 19 decembrie 2019, a primit raspuns pe 24...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Apr. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in data de 06.09.1967, angajat in data de 30.09.1985 pana la ora actuala.in aceasta perioada am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Apr. 2020 1 raspuns
buna ziua,daca s a depasitani de cotizatie cu 5 anise scade din vechime ani ex. trebuiau cotizati 35 si s a cotizat 40[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Apr. 2020 1 raspuns