Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am fost in concediu fara plata 1 an, timp in care contractul de munca a fost suspendat. Ar trebui sa ma intorc la munca in data de 5 iulie, cand expira concediul fara plata, dar mi-am fracturat mana.
As dori sa stiu daca imi pot lua conceiu medical, cand si in ce conditii?

Va multumesc!

Adaugata in: Legislatia muncii
Deleanu Dumitru
 User  Deleanu Dumitru
a intrebat la 26 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Iun. 2013
De acord, insa nu va fi platit pentru ca nu exista stagiu minim de cotizare in ultimele 12 luni anterioare. Nu am spus ca nu se poate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Art. 16 din OUG 158 DIN 2005 ACTUALIZATA

(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit ?n timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind ?ntrerupt, urm?nd ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Puteti, dar nu aveti stagiu minim de cotizare pentru a primi indemnizatie de concediul medical. Deci va fi neplatiat. Stagiul minim este de o luna de zile (22 zile lucratoare) in ultimele 12 luni anterioare celei in care dvs intrati in concediu medical, iar in cele 12 luni anterioare dvs ati fost in concediu fara plata, nerealizand venituri si neplatind contributiile obligatorii. Nu vi se poate acorda acest drept si nici nu puteti primi indemnizatie, din pacate.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: un angajat care este in preaviz pentru concediere individuala si-a suspendat preavizul...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2020 4 raspunsuri