Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu medical-pentru persoane cu contract de mandat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt agent de asigurari la o societate de brokeri unde mi se retin 10,5% pentru pensii,5,5 %-sanatate si 16% impozit.Lucrez in baza unui contract de mandat. Obtin peste 800 lei lunar comision. Nu am alt loc de munca.

Intrebare: daca sunt internata in spital, mi se elibereaza un certificat medical, ce fac cu el? Unde il depun ?cine imi plateste concediul medical?intra acest concediu medical la vechime in munca tinind cont ca din cauza internarii nu voi putea realiza acelasi comision din incasari nefiind in localitate si nici apta de munca cca.2-3 saptamini?

Insist pentru raspuns la aceast intrebare,am mai pus-o si in data de 28.02.2014 si nu am primit raspuns,stiu ca este putin mai diferita ,nu face parte din intrebarile de top,t ocmai de aceea apelez la experti care cu siguranta ma pot informa. Astept macar sa-mi spuneti ce usa sa deschid pentru lamuriri.Sunt din Vatra Dornei si pina la Suceava sunt 120 km de parcurs pentru a bate la niste usi in cautarea acestui raspuns.


Stefan Ruscanu
 User  Stefan Ruscanu
a intrebat la 20 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Mar. 2014
Dat fiind faptul ca nu vi se plateste contributia pentru concedii medicale de 0.85% asa cum este ea prevazuta de OUG 158/2005, nu aveti dreptul la concediu medical platit. Certificatul il pastrati, este dovada internarii in spital, si eventual il prezentati platitorului dvs de venit, in copie, ca sa dovediti ca absenta a fost una medicala.

Art. 8
(1) Stagiul de cotizare ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se
constituie din ?nsumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator
sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj.
b) *** Abrogată
c) *** Abrogată

ART. 4
(1) *** Abrogat
(2) Cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii, destinată exclusiv finanţării cheltuielilor cu plata drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, este de 0,85%, aplicată la fondul de salarii sau, după caz, la drepturile reprezent?nd indemnizaţie de şomaj, asupra veniturilor supuse impozitului pe venit ori asupra veniturilor cuprinse ?n contractul de asigurări sociale ?ncheiat de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2) lit. e), şi se achită la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.

ART. 5
?ncep?nd cu data intrării ?n vigoare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, cota de contribuţie prevăzută la art. 4 alin. (2) se datorează şi se achită de către:
a) angajatori pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
b) instituţia care administrează bugetul asigurărilor pentru şomaj pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. C;
c) persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2).

Dvs nu sunteti salariat, nu aveti statutul de angajat, deci nu puteti beneficiat de indemnizatie medicala dat fiind faptul ca platitorul de venit nu este obligat de lege si nu plateste contributia in acest sens.
Nu stiu unde ati postat intrebarea insa la noi nu apare, si nu stiu ce intelegeti dvs prin intrebari de top, nu avem o astfel de clasificare, este un forum.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 8 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns