ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu odihna in timpul preavizului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,

Imi spuneti va rog frumos daca in perioada de preaviz se poate efectua si concediul de odihna sau trebuie efectuat in afara preavizului?

Multumesc frumos.

Carmen Radu
 User  Carmen Radu
a intrebat la 16 Oct. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Carmen Radu
 User Carmen Radu
a raspuns userului adriana iancu la 28 Oct. 2014
Buna seara,

In cazul in care dupa inregistrarea demisiei este obligatoriu sa efectuez concediu odihna (sarbatori iarna-companie inchisa) cum se procedeaza? Cand se numara cele 20/45 zile lucratoare de preaviz se i-a in calcul si perioada in care compania este inchisa?

Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 17 Oct. 2014
In situatia in care, cererea de concediu a fost facuta dupa inregistrarea demisiei efectuarea concediului de odihna nu mai poate fi posibila. Daca mai sunt zile de concediu neefectuate, acestea vor fi compensate in bani conform art.141 din Codul muncii.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Eroare conectare :