ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul crestere copil se considera vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In mai 2007 am intrat in concediul de crestere copil si in cartea de munca s-a notat "suspendat contractul de munca conform art. 51 lit.a) din C.M. in vigoare la acel moment. In ianuarie 2009 am reluat activitatea. Ma intereseaza daca concediul pentru crestera copilului este considerata vechime in munca in fuctie de care imi este calculat sporul de vechime si numarul zilelor de concediu.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.

Iuliana Boran
 User  Iuliana Boran
a intrebat la 12 Oct. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 14 Oct. 2016
Perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, dar si in specialitate.
OUG 111/2010
Art 22
2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate, si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoasterea diplomelor si calificarilor profesionale pentru profesiile reglementate din Romania, cu modificarile si completarile ulterioare

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Eroare conectare :