Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: O salariata este in concediu pentru ingrijire copil bolnav din data de 14.07.2008 - 05.06.2013. Pentru continuarea prelungirii suspendarii ce acte sunt necesare, exceptand certificatul medical care atesta situatia prevazuta de art. 51.b? Este nevoie de o noua cerere a salariatei si o decizie a angajatorului privind continuarea suspendarii CIM? Si daca cerificatul anterior expira in luna mai si urmatorul certificat are valabilitatea incepand cu luna iunie este vreo problema?
Multumesc frumos!

Adaugata in: Legislatia muncii
Camelia Tanase
 User  Camelia Tanase
a intrebat la 27 Mai. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Mai. 2013
In Revisal se opereaza concediul de la 3 la 7 ani sub acest temei, desi nu este neaparat corect din punctul meu de vedere, pentru ca este un alt tip de concediu, la cerere, si nu medical. Concediile medicale nu se opereaza in Revisal si nu necesita intocmirea unei decizii de suspendare. Clarificati mai intati despre ce concediu este vorba si apoi vedeti daca nu cumva e ceva eronat acolo. Si in completare, pentru ca am omis acest detaliu, concediul medical poate ajunge la 90 de zile in situatii exceptionale, nu insa pentru 5 ani cum aveti dvs acolo.

CAP. 5 - OUG158/2005 privind concediile si indemnizatiile medicale.
Concediul şi indemnizaţia pentru ?ngrijirea copilului bolnav

ART. 26
(1) Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru ?ngrijirea copilului bolnav ?n v?rstă de p?nă la 7 ani, iar ?n cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, p?nă la ?mplinirea v?rstei de 18 ani.
(2) Indemnizaţia prevăzută la alin. (1) se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
ART. 27
(1) Beneficiază de indemnizaţia pentru ?ngrijirea copilului bolnav, opţional, unul dintre părinţi, dacă solicitantul ?ndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 7.
(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi, dacă ?ndeplineşte condiţiile cerute de prezenta ordonanţă de urgenţă pentru acordarea acestora, şi asiguratul care, ?n condiţiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, căruia i s-au ?ncredinţat copii ?n vederea adopţiei sau i-au fost daţi ?n plasament.
ART. 28
Indemnizaţia pentru ?ngrijirea copilului bolnav ?n v?rstă de p?nă la 7 ani sau a copilului cu handicap cu afecţiuni intercurente p?nă la ?mplinirea v?rstei de 18 ani se acordă pe baza certificatului de concediu medical eliberat de medicul de familie şi a certificatului pentru persoanele cu handicap, emis ?n condiţiile legii, după caz.
ART. 29
Durata de acordare a indemnizaţiei prevăzute la art. 27 alin. (1) este de maximum 45 de zile calendaristice pe an pentru un copil, cu excepţia situaţiilor ?n care copilul este diagnosticat cu boli infectocontagioase, neoplazii, este imobilizat ?n aparat gipsat, este supus unor intervenţii chirurgicale; durata concediului medical ?n aceste cazuri va fi stabilită de medicul curant, iar după depăşirea termenului de 90 de zile, de către medicul specialist, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.

Concediul crestere copil de la 3 la 7 ani, pe de alta parte, este reglementat in OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, astfel:

Art. 31
(1) Pentru copilul cu dizabilitate care a ?mplinit v?rsta de 3 ani, oricare dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) beneficiază de un concediu pentru ?ngrijirea copilului p?nă la v?rsta de 7 ani, după cum urmează:
a) ?n continuarea concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a);
b) oric?nd p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 7 ani, pentru persoanele care au beneficiat de concediul pentru creşterea copilului ?n baza actelor normative care au reglementat acest drept la data naşterii copilului;
c) oric?nd, ?ncep?nd cu ?mplinirea de către copil a v?rstei de 3 ani, pentru persoanele care nu se ?ncadrează ?n condiţiile prevăzute la lit. a) şi b), dar care ?n ultimele 12 luni ?nainte de solicitarea acestui concediu au realizat venituri supuse impozitului sau au realizat perioade asimilate definite la art. 2 alin. (1), (5) şi (6).
(2) Pe perioada concediului prevăzut la alin. (1) se acordă o indemnizaţie lunară la nivelul de 0,9 ISR.
(3) Concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la alin. (1), se acordă pe bază de cerere de către angajatorul la care ?şi desfăşoară activitatea persoana ?ndreptăţită.
(4) ?n situaţia persoanelor ?ndreptăţite care realizează venituri profesionale din activităţi independente sau agricole şi care nu lucrează ?n baza unui contract individual de muncă, concediul reprezintă ?ntreruperea activităţii ?n perioada de p?nă la ?mplinirea de către copilul cu handicap a v?rstei de 7 ani.
(5) Pe perioada ?n care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică corespunzător prevederile art. 21 şi 22.
(6) ?n situaţia prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b), condiţiile de acordare a concediului pentru ?ngrijirea copilului se consideră ?ndeplinite indiferent care dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) a beneficiat de concediul pentru creşterea copilului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Mai. 2013
Cred ca dvs va referiti la concediul pentru crestere copil de la 3 la 7 ani, in cazul copilului cu handicap. Concediul pentru ingrijirea copilului bolnav nu poate fi atat de mare, el este concediu medical si ajunge la un maxim de 45 de zile. Ceva nu este in regula acolo. Pentru prelungirea primului este necesara o cerere a salariatei care doreste sa ramana in continuare in concediul pentru crestere copil.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns