ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

conditii scutire plata cas angajator srl-d


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua,

ca sa poata beneficia de scutirea platii cas-ului datorat in cazul unui srl-d, cati angajati trebuie sa aiba inregistrati si cu ce norma de munca sa fie incadrati acesti?

va multumesc frumos!

Luminita Popescu
 User  Luminita Popescu
a intrebat la 17 Sep. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Sep. 2014
Art. 5 - OUG 6/2011
Microintreprinderea apartinand intreprinzatorului debutant beneficiaza de urmatoarele facilitati:
..............
c) scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariati, angajati pe perioada nedeterminata. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, iar pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza castigul salarial mediu brut lunar, pentru care asiguratul plateste contributia individuala de asigurari sociale.
Pentru fiecare salariat, scutirea nu se acorda pentru veniturile salariale lunare care depasesc cuantumul castigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior;

Norma de lucru nu are nicio relevanta pentru aplicarea acestei scutiri, asadar, ea fiind strans legata de numarul de angajati existenti in companie si durata contractelor lor.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Viviana Serni Radu Anton G Stancu George Andreescu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns