Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cotizarea la asigurari sociale este vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O profesoara a lucrat ca suplinitoare pana in 28.02.2005 cand i-a expirat CIM. Din 01.03.2005 a cotizat asigurari sociale la Casa Judeteana de Pensii. Din 03.11.2005 i s-a suspendat contractul de asigurare beneficiind de prevederile art.121 alin.1 lit.A din L.19/2000 (pana in 31.12.2005). in perioada imediat urmatoare (01.01.2006-17.09.2007) a beneficiat de prevederile OUG 148/2005, dupa care a revenit ca profesor cu CIM pe perioada determinata in invatamant. intrebarea mea este daca perioada 01.03.2005-17.09.2007 constituie vechime in munca (pentru calcularea sporului de vechime)? Dar ca vechime recunoscuta in invatamant (pentru calcularea drepturilor salariale)?

Dana Gavra
 User  Dana Gavra
a intrebat la 25 Feb. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Feb. 2014
Nu este vechime in munca este doar stagiu de cotizare la pensie perioada in care ati cotizat pe baza de contract de asigurare.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns