Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Cum un PFA beneficiaza de concediu crestere copil si indemnizatie fara CMedical?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O doamna avand calitatea de Persoana Fizica Autorizata , din anul 2015, doreste sa beneficieze de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului incepand ce data nasterii acestuia, data estimata 22 mai 2019, conform prevederilor art. 15 alin 1 lit.b, din OUG 11/2010 cu modificarile si completarile ulterioare, care spune:
,, Art. 15 (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
b) ??ncep??nd cu data na??terii copilului, dacÄ? cererea este depusÄ? ??n termen de 60 de zile lucrÄ?toare de la acea datÄ?, ??n cazul persoanelor care nu ??ndeplinesc condi??iile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate ??i a indemniza??iei aferente.
D-na face precizarea ca are toate contributiile obligatorii catre stat achitate la zi ( impozit pe venit, CAS, CASS), dar nu poate beneficia de concediu de maternitate ( acele 42 de zile) deoarece nu a platit contributia optionala- facultativa pentru concediu medical.
Potrivit angajatilor AJPIS Dambovita, responsabili cu primirea dosarelor, la care atat dansa cat si asistentii sociali ai Primariei au solicitat informatii , aceasta poate beneficia de concediu si indemnizatia de crestere copil incepand cu trecerea celor 43 zile dupa nastere, chiar daca nu poate intra in concediu medical imediat dupa nasterea copilului si in niciun caz de la nasterea copilului.
Dansa are o decizie a APIS Municipiul Bucuresti a unei colege in aceeasi situatie. A prezentat-o angajatilor AJPIS Dambovita si i s-a raspuns ca chiar dc la Bucuresti se da, aici e Dambovita. Intrebarile mele sunt:

1) ,, Poate beneficia de concediu si indemnizatie crestere copil cf. art.15 alin.1 lit b din OUG 111/2010?ā?¯
2),, Cand isi suspenda activitatea PFA-ului ?ā?¯
3) ,,Ce documente trebuie sa ataseze cererii pentru acordarea concediului si indemnizatiei de crestere copil?ā?¯



Georgiana Niculae
 User  Georgiana Niculae
a intrebat la 09 Mai. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nvÄ???Ä?m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( mÄ? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns