ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Data transmiterii incetarii contracului individual de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti intro problema si anume: am o salariata care nu a mai venit la serviciu din data de 15.07.13, am reusit sa iau legatura cu ea pe 23.07, atunci cand a facut si cererea de incetare cu data de 15.07, data de cand ea a lipsit. In aceeasi zi, respectiv 23.07, am facut decizia de incetare cu acordul partilor dar incetarea contractului a fost cu 15.07. Transmiterea in revisal si Itm am facut-o cu data de24.07. Am procedat corect sau incorect? Tinand cont de HG 500 art.3(i).
Cand sunt aceste cazuri cum trebuie procedat?
Va multumesc!

Anda Badea
 User  Anda Badea
a intrebat la 24 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anda Badea
 User Anda Badea
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Iul. 2013
Va rog frumos, trebuie sa ma fac mai explicita: daca salariata nu a mai venit la serviciu din 15.07.13 si am reusit sa iau legatura cu ea pe 23.07.13 cand si-a facut cererea dar cu incetare din 15.07.13. de cand a lipsit. Acum ca sa nu iau amenda eu trebuie sa o pun prezenta pana pe 23.07? Perioada cand a lipsit de 7 zile? Vreau sa stiu cand ne confruntam cu astfel de cazuri cum trebuie sa procedam?
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2013
Daca ea a solicitat o incetare cu acordul partilor la data de 24.07 atunci este corecta procedura. Dar daca ea a inaintat o cerere de demisie ar fi trebuit sa respecte preavizul, iar dvs puteati inceta mai devreme in temeiul art. 81 (7), prin renuntarea toatala sau partiala a angajatorului la preavizul cuvenit. Temeiul incetarii trebuie sa corespunda si cererii salaraitei. Daca insa ea a solicitat incetarea cu data de 15.07 atunci incetarea trebuia sa aiba loc in acesta data si transmisa catre ITM incetarea atunci.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns