ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Delegatie in zilele de sambata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca angajatorul ma trimite la un curs in zilele de sambata si duminica, in conditiile in care eu am program de munca de 8 ore pe zi, am dreptul la zile libere in contul repausului saptamanal?

Adaugata in: Legislatia muncii
Mihaela Cretu
 User  Mihaela Cretu
a intrebat la 09 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Oct. 2012
De acord cu dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 09 Oct. 2012
Daca salariatul nu este de acord cu incheierea acestui act aditional, categoric el nu va putea fi incheiat. Nu poate fi fortat angajatul sa semneze un act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 09 Oct. 2012
Numai daca se inceheie actul aditional, atunci se poate pune problema raspunderii salariatului in cazul plecarii din propria initiativa. Este o obligatie pentru angajat doar daca apare acest act aditional. Sunt situatii in care angajatorul alege sa nu incheie un astfel de act aditional, legea nu il sanctioneaza pentru neintocmirea actului aditional. Pana la urma este vorba de libertatea muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Oct. 2012
Ma refeream la urmatorul articol din CM:

Art. 198. - (1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.

Fiind o obligatie pentru angajat, si actul aditional este obligatoriu a fi incheiat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 09 Oct. 2012
Nu este nicaieri prevazuta in lege aceasta obligativitate, din contra. Actul aditional se incheie daca angajatorul doreste acest lucru si, desigur, trebuie semnat de ambele parti, anterior inceperii cursului. Dar nu este obligatorie incheierea lui, in niciun caz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 09 Oct. 2012
Legal, este chiar obligatoriu sa incheiati un asemenea act aditional la CIM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 09 Oct. 2012
Codul muncii nu prevede o asemenea situatie cand cursurile de formare profesionala se desfasoara in week-end.
Daca aceste cursuri sunt initiate de angajator atunci ar trebui ca acele zile de week-end in care au loc cursurile sa fie considerate zile lucrate si sa beneficiati de zile libere.
Cel mai bine incercati sa ajungeti la un consens cu angajatorul pentru incheierea unui act aditional la contract in care sa se specifice si aceste lucruri.

Art. 197. - (1) In cazul in care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta.
(2) Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala conform alin. (1), salariatul va beneficia, pe toata durata formarii profesionale, de toate drepturile salariale detinute.
(3) Pe perioada participarii la cursurile sau stagiile de formare profesionala conform alin. (1), salariatul beneficiaza de vechime la acel loc de munca, aceasta perioada fiind considerata stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale de stat.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022