ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Este adevarat ca demisia (fara preaviz in acest caz) este irevocabila, odata ajunsa la cunostinta angajatorului si doar cu acordul acestuia din urma se poate revoca?
Va intreb pt. ca avem un salariat care si-a depus azi demisia, incepand cu data de 15.11.2012 a fost aprobata de conducere.
Ma intreb daca salariatul poate renunta inainte de implinirea termenului la aceasta demisie, din moment ce a fost aprobata si inregistrata, cerand sa ramana in continuare la serviciu, conducerea nemaidorind de fapt acest lucru?

Oprean Daniela
 User  Oprean Daniela
a intrebat la 24 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oprean Daniela
 User Oprean Daniela
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Oct. 2012
Va multumesc pt. raspuns.
Problema e ca in data de 24.10.2012 revine si isi depune o alta cerere (asa cum am anticipat) prin care renunta la demisie, care este deja aprobata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Demisia nu poate fi revocata fara acordul angajatorului. Salariatul ar fi putut depune demisia fara preaviz daca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale.

In cazul de fata angajatorul poate inceta contractul cu art. 81 ain. 7 din Codul muncii indicat de dna Ganea. Inteleg ca el este cel care nu doreste ca salariatul sa ramana in perioada de preaviz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adi Matei
 User Adi Matei
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Demisia nu se aproba, este un act unilateral.
Inteleg ca salariatul si-a calculat termenul de preaviz si vrea el sa plece cu 15 nov. 2012.
Acest termen nu-l stabileste el. Daca angajatorul doreste sa renunte la preaviz, emite decizia si...la revedere.
Este riscul pe care si-l asuma oricine demisioneaza, acela de a i se spune ca de maine sa nu mai vina la munca, indiferent de termenul de preaviz din contract.
Daca termenul se stabileste de comun acord, vorbim de art. 55 lit b din Codul muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Demisia nu se aproba, este un act unilateral de vointa din partea salariatului. Angajatorul doar ia act de demisie si intocmeste decizia de incetare CIM la termen, dupa expirarea preavizului sau prin renuntarea totala sau partiala la termenul respectiv. art. 81 din codul muncii republicat.
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
...
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns la intrebare la 24 Oct. 2012
Daca salariatul a scris si semnat demisia, aceasta fiind acceptata si inregistrata de catre conducere este perfect valabila. Se poate renunta la cerere inainte de expirarea termenului numai daca ambele parti se inteleg si hotarasc de comun acord anularea cererii. Altfel, conducerea are dreptul ca in data de 15 nov sa dispuna desfacerea contractului de munca.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri