ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Drepturi in instanta vs indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: sotia a fost angajata pana in luna august 2011 cand i s-a desfacut in mod abuziv contractul de munca in timp ce era insarcinata. Am castigat in instanta in fata angajatorului plata tuturor drepturilor banesti de la data desfacerii contractului de munca pana la data reintegrarii pe post (hotararea judecatoreasca s-a dat in cursul lunii septembrie). Anul trecut sotia a terminat o scoala postliceala si a putut sa intre in somaj incepand cu luna noiembrie 2011, dupa care in CCC (a nascut in ianuarie 2012). Problema care se pune este ca daca angajatorul o sa-i plateasca drepturile banesti (este o varianta ipotetica deocamdata, deoarece angajatorul refuza si probabil va trebui sa urmam procedura executarii judecatoresti) pe perioada august 2011-data reintegrarii, inseamna ca incepand cu noiembrie 2011 ea baneficieaza si de salariu si de alte drepturi banesti (somaj,concediu medical, CCC). In cazul in care vom primi drepturile castigate in instanta sau dupa executarea judecatoreasca cum va trebui sa procedam ca sa nu intram intr-o eventuala ilegalitate ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Adaugata in: Legislatia muncii
Laurentiu Munteanu
 User  Laurentiu Munteanu
a intrebat la 01 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

11 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 02 Oct. 2012
Aveti dreptate, am luat-o eu putin inainte cu calendarul :)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Oct. 2012
Din data de 26 septembrie pana astazi ,02.10.2012 au trecut doar 6 zile.Eu doar recomandam sa astepte raspunsul de la angajator in termenul de 15 zile cat prevede codul muncii republicat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Laurentiu Munteanu la 02 Oct. 2012
Deja suntem in luna octombrie, ceea ce ma face sa gandesc ca angajatorul evita punerea in aplicare a hotararii judecatoresti. Va recomanda sa mergeti in instanta si sa adresati o plangere privind nerespectarea continutului hotararii judecatoresti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Laurentiu Munteanu la 02 Oct. 2012
Asteptati pana in termenul prevazut de codul muncii si apoi puteti actiona prin executor
Art. 261 din codul muncii republicat
Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laurentiu Munteanu
 User Laurentiu Munteanu
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Oct. 2012
In data de 26. septembrie 2012 i-am trimis adresa angajatorului pentru respectarea hotararii judecatoresti ( reintegrarea pe post si plata despagubirilor), insa, asa cum precizam si mai inainte, probabil angajatorul nu va respecta hotararea si va trebui sa procedam la executarea judecatoreasca a hotararii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Oct. 2012
Multumesc pentru atentionare; logic nu poate fi vorba de desbagubire pana la data concedierii. Despagubirea se acorda de la concedierea netemeinica pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 02 Oct. 2012
Despagubirea se plateste pentru perioada cuprinsa intre data concedierii si cea a reintegrarii, este procedura juridica. Nu are de ce sa plateasca angajatorul despagubire pana la intrarea in concediul pentru crestere copil daca instanta nu a hotarat astfel.

In perioada concediului crestere copil salariata nu se regaseste ca asigurat al angajatorului, acesta nu plateste contributii. Ea este asigurata implicit la sanatate pe perioada de acordare a indemnizatiei, perioada se ia in considerare pentru somaj si pensie. Despagubirea baneasca nu se plateste pana in luna noiembrie, ci pana la data reincadrarii, care presupun ca este undeva in septembrie - octombrie, pe baza hotararii.

Ce nu apare in speta este detaliul referitor la acceptarea reincadrarii. Banuiala mea este ca salariata nu a dat curs reincadrarii, pentru ca altfel nu ar fi putut obtine somajul. ANOFM nu acorda indemnizatie daca apare in evidenta lor ca persoana este asigurata, in baza unui contract de munca existent. Ce se poate intampla este sa i se ceara sa restituie somajul, daca a fost reincadrata si apoi a primit somaj.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 02 Oct. 2012
Despagubirea baneasca se va plati doar pana la data incetarii contractului de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Laurentiu Munteanu la 02 Oct. 2012
Da, e corect ce spuneti dumneavoastra si ar fi bine sa fie asa. Eu nu ridic decat problema ca sotia s-ar regasi in doua situatii in acelasi timp in calitate de asigurat la pensii, somaj sanatate o data pe baza declaratiilor de la angajator si odata in calitate de beneficiar de indemnizatie. Despagubirea baneasca se acorda intr-adevar in baza codului muncii art 80 ar putea intra ca suma ce se acorda in baza legii.
In ultima instanta daca primaria va da alta solutie , puteti renunta la indemnizatia pentru crestere copil si acceptati despagubirea baneasca daca va este mai avantajoasa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laurentiu Munteanu
 User Laurentiu Munteanu
a raspuns userului georgeta ganea la 02 Oct. 2012
De acord, o sa restituim in acest caz indemnizatia de somaj si indemnizatie pentru concediu medical, dar in OUG 111/2010 privind indemnizatia pentru cresterea copilului la Art.16 alin 3 scrie ca " plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu ".
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Oct. 2012
Despagubirile pentru concedierea netemeinica apreciez ca ar trebui calculate pana la data intrarii in concediu pentru crestere copil. Indemnizatia de somaj primita se va restitui.
Angajatorul pe baza hotararii judecatoresti va trebui sa depuna declaratii rectificative pentru plata contributiilor la pensii, sanatate, somaj pe perioada de la data incetarii CIM pana la data intrarii in CCC. Perioada cat sotia dumneavoastra a fost in CCC este asigurata prin efectul legii pentru astfel de situatii.
ART. 22 din OUG 111 din 2010
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare

Nu poate fi in doua situatii in acelasi timp. Si in plus indemnizatia se suspenda in cazul in care mama obtine venituri
OUG 111 DIN 2010 actualizata
art 16 (2)Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) se suspendă ?ncep?nd cu luna următoare celei ?n care:
;;;
i)beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a ?mplinit v?rsta de un an, respectiv 3 ani ?n cazul copilului cu handicap;
La fel si cu somajul. Pe timpul somajului sotia este asigurata prin efectul legii 76 din 2002.
Cei de la somaj vor sesiza ca pentru o perioada , sotia dumneavoastra a primit venituri din calitatea de salariat contestatar si indemnizatia de somaj se acorda numai daca asiguratul nu obtine venituri.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri