Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Este nevoie de act aditional pentru trecere la program inegal de munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care un angajat are contract de munca cu program normal , poate fi pus sa munceasca la program inegal de munca fara un acord scris intre el si angajator?
Este nevoie de act aditional pentru trecere de la program normal la program inegal de munca?

Multumesc,

Adaugata in: Legislatia muncii
Catalin Angelescu
 User  Catalin Angelescu
a intrebat la 06 Apr. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Astefanoaei
 User Mariana Astefanoaei
a raspuns userului adrian manea la 02 Mai. 2019
corect este art.116(2) din codul muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Manea
 User Adrian Manea
a raspuns userului georgeta ganea la 23 Apr. 2019
Buna ziua! In codul muncii art 166 (2) este prevazut ca ): Programul de lucru inegal poate functiona numai daca este specificat expres in contractul individual de munca.Deci daca nu e prevazut trebuie incheiat un act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalin Angelescu
 User Catalin Angelescu
a raspuns userului georgeta ganea la 11 Apr. 2019
Deci daca nu exista un act aditional incheiat intre angajator si angajat , in care sa specifice faptul ca angajatul este de acord cu programul de lucru inegal, acesta nu poate fi obligat sa vina la program inegal? Ce trebuie facut in cazul in care nu exista contact aditional si angajatorul solicita /impune un program de lucru inegal , fara existenta unui act aditional? Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Catalin Angelescu la 08 Apr. 2019
Nu este nevoie de act aditional pentru program inegal de munca.Angajatorul organizeaza propramul de lucru al salariatilor in functie de activitatile desfasutate in unitate.
Act aditional de modificare al CIM se face numai pentru situatiile prezentate la articolul de mai jos

art.41 din codul muncii republicat
1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalin Angelescu
 User Catalin Angelescu
a raspuns userului georgeta ganea la 08 Apr. 2019
Multumesc pentru raspuns , as mai avea o nelamurire; Regulamentul Intern in care se stipuleaza programul inegal de munca tine loc de act un aditional la contractul de munca ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Apr. 2019
Nu, timpul de munca se organizeaza intr-un program de munca care eventuakl poate fi trecut in regulamentul intern

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Viviana Serni Gratiela Petrescu G Stancu Marius Ion alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nvÄ???Ä?m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( mÄ? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns