ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este obligatoriu să fie cursuri autorizate, sau pot fi cursuri simple?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conform Codului Muncii, angajatorii sunt obligati sa asigure participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii, cel putin o data la 2 ani, daca au cel putin 21 de salariati. Este obligatoriu să fie cursuri autorizate CNFPA/ANC , sau pot fi cursuri simple organizate de orice firma de training?

Adaugata in: Legislatia muncii
Gabriela Vlasceanu
 User  Gabriela Vlasceanu
a intrebat la 10 Iun. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Gabriela Vlasceanu la 13 Iun. 2016
Depinde de ce doriti.
Daca sunteti interesat ca la finalul cursului sa obtineti un certificat de calificare sau un certificat de absolvire cu recunoastere nationala, atunci va trebui sa va orientati spre un furnizor de formare autorizat în conditiile legislatiei în vigoare.
Atunci cand angajatorul organizeaza cursuri de formare profesionala pentru proprii salariati, programele de specialitate se incheie cu eliberarea certificatului de absolvire recunoscut doar la locul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Vlasceanu
 User Gabriela Vlasceanu
a raspuns userului adriana iancu la 13 Iun. 2016

Va multumesc frumos ptr raspuns. Din acest lucru sa inteleg ca NU trebuie sa fie autorizate CNFPA sau ANC? Acest lucru ma intereseaza in mod special. Va multumesc anticipat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 13 Iun. 2016
Codul muncii
Art. 193. [tipologia formării profesionale]
Formarea profesională a salariaţilor se poate realiza prin următoarele forme:
a) participarea la cursuri organizate de către angajator sau de către furnizorii de servicii de formare profesională din ţară sau din străinătate;
b) stagii de adaptare profesională la cerinţele postului şi ale locului de muncă;
c) stagii de practică şi specializare în ţară şi în străinătate;
d) ucenicie organizată la locul de muncă;
e) formare individualizată;
f) alte forme de pregătire convenite între angajator şi salariat.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns