ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

In cat timp de la demisie este obligatoriu sa se inchida contractul?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am incetat activitatea la o firma din 31.03.2014 prin demisie. Am primit o convocare pentru data 30.04.2014 prin care ma invita sa ma prezint la firma pentru a purta discutii pentru " rezolvarea raporturilor contractuale si nerespectarea termenului de preaviz de 20 zile conform capitolului L litera c) din contractul individual de munca si art.81 alin.1 si alin.4 din Legea 53/2003 - Codul Muncii ".
Acum am primit o alta convocare pentru aceleasi discutii, insa pentru data de 14.05.2014 fiind o reprogramare. Probabil de la ultima data fixata, in nu stiu cat timp, mi se va incheia contractul de munca.
Mai am o colega care a plecat de la ei in 20.03.2014 si nici pana acum nu i-au inchis contractul.
Vreau sa-mi spuneti, va rog respectos, daca este corect asa.
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Legislatia muncii
Gabriela Onofrei
 User  Gabriela Onofrei
a intrebat la 25 Apr. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Apr. 2014
Este o masura din care personal trag concluzia ca nu vi s-a inregistrat cererea de demisie asa cum ar fi trebuit. In mod normal incetarea are loc dupa efectuarea preavizului, in ziua imediat urmatoare ultimei zile de preaviz si decizia se intocmeste tot atunci, fiind obligatorie operarea si transmiterea ei prin Revisal in aceeasi zi a incetarii.

Daca insa la data de 31.03 ati inaintat demisia dar nu ati stat in preaviz asa cum este prevazut in contractul de munca atunci initierea procedurii de cercetare disciplinara este corect facuta, pentru ca in urma unei astfel de fapt contractul de munca poate fi suspendat pentru absente nemotivate. Ceea ce inseamna ca nu inceteaza in cele 20 de zile de preaviz, ci se decaleaza data incetarii, pana la clarificarea situatiei prin cercetare.

Puteti incerca o sesizare catre ITM daca se incalca drepturile legale si contractuale si sa cereti un control.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns