ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM obligatoriu la data implinirii varstei standard de pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca o persoana indeplineste conditia de varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare poate sa ramana in activitate pana la data comunicarii deciuziei de pensionare sau trebuie incetat CIM-ul la data implinirii varstei? Multumesc

Adaugata in: Legislatia muncii
Adrian Popescu
 User  Adrian Popescu
a intrebat la 02 Oct. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 02 Oct. 2014
Potrivit art. 56 alin. (1) lit. c) din Codul muncii , republicat, contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare. Angajatorul poate emite decizia prin care sa constate incetarea contractului individual de munca si sa incheie un nou contract cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre salariat pentru a respecta obligatia privind inregistrarea contractului in registrul general de evidenta a salariatilor.
Dupa primirea deciziei de pensie salariatului nu I se va mai calcula contributia la somaj, Codul fiscal ii scuteste pe acestia de la plata acestei contributii.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns