Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot primi indemnizatie de crestere copil daca am avut contractul intrerupt o luna si jumatate in ultimele 12 luni pentru ca mi-am schimbat locul de munca?

Multumesc!

Iulia Cosmineanu
 User  Iulia Cosmineanu
a intrebat la 05 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Iulia Cosmineanu la 05 Iul. 2013
Se pot lua in considerare si fractiuni de luna dar cu conditia sa aveti minim jumatate din timpul de lucru lunar efectuate, sau maxim 3 fractiuni de luna mai mici de jumatate. Depinde insa si de primarie, Unele calculeaza efectiv 12 luni altele resping dosarul pentru ca nu inteleg aceasta prevedere. Verificati si cu ei, cu mentionarea prevederilor din OUG 111/2010.

Art. 4
(1) ?n calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună ?n care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele ?n care solicitanţii s-au aflat ?n situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună ?ntreagă.
(2) Prin fracţiune de lună se ?nţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună ?n care persoana ?ndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat ?n una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare dec?t cel prevăzut la alin. (2).
(4) ?n situaţia ?n care naşterea copilului se produce ?nainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă ?ntre data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de
specialitate
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Iulia Cosmineanu
 User Iulia Cosmineanu
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Iul. 2013
Dar mi s-a spus dintr-o alta sursa ca avand zile in ambele luni se poate sa primesc,adica eu am demisionat in data de 5 martie de la fostul loc de munca si m-am reangajat la locul actual in data de 17 aprilie,deci as avea zile lucrate si in luna martie si in aprilie,asta mi s-a spus va rog sa-mi confirmati daca este asa!multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Iul. 2013
Din pacate nu, ar trebui sa aveti 12 luni consecutive lucrate, inainte de nastere, sau sa fie acoperie prin perioada de somaj, medical, concediu pentru studii etc. in cazul dvs aveti doar 10,5 luni in loc de 12 asa cum cere legea.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Marius Ion Radu Anton violeta Georgescu alexei delimart Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 4 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt ??n concediu medical un an,??ntrebarea este dac? vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaz? acest aspect![citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns