ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Intr-un spital poti sa ocupi doua posturi?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Ma refer la o norma intreaga ca si asistent medical in cadrul compartimentului de statistica medicala, si norma partial de 3 ore ca economist in cadrul biroului de management al calitatii. Aici ma refer la doua contracte distincte cu pontaje separate fara a se suprapune timpul de munca. Mi s-a spus ca potrivit legii 284/2010 art 24,doar pentru functiile de specialitate medicala se poate efectua cumul de functii. Mentionez ca nu am nici o functie de conducere.
Va multumesc.

Tina Blaga
 User  Tina Blaga
a intrebat la 17 Dec. 2015
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Tina Blaga la 22 Dec. 2015
Prevederile din Codul muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca. Codul muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Tina Blaga
 User Tina Blaga
a raspuns userului adriana iancu la 19 Dec. 2015
Va multumesc mult pentru raspuns, dar vin totusi cu legea 284 art 24 ,,Art. 24
(1)În cazuri excep?ionale, posturile vacante ?i temporar vacante aferente func?iilor didactice de predare, func?iilor de specialitate medico-sanitar? ?i asisten?? social? ?i func?iilor de specialitate artistic? pot fi ocupate ?i prin cumul de func?ii, de personal angajat, cu respectarea prevederilor legale privind cumulul de func?ii ?i a celor referitoare la ocuparea posturilor vacante, în condi?iile prev?zute la alin. (2).
(2)Posturile vacante ?i temporar vacante aferente func?iilor didactice de predare, func?iilor de specialitate medico-sanitar? ?i asisten?? social? ?i func?iilor de specialitate artistic?, care nu au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul ?i de c?tre persoane din aceea?i unitate ?i numai în condi?iile în care programul func?iei cumulate nu se suprapune celui corespunz?tor func?iei de baz?. În astfel de situa?ii nu sunt aplicabile prevederile art. 18 alin. (1),, care a fost invocat ca nu as indeplini criteriile ca asistent medical cu norma intreaga sa fac cumul de functii cu economist cu norma partiala. Ma gandesc ca poate se refera la cumul de functii asistent-asistent sau economist-asistent si nu invers. Va rog daca se poate sa detaliati pentru a putea fi cat mai clar raspunsul. Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Dec. 2015
Codul muncii
Art. 35. (cumulul de functii)
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
In acesta situatie este vorba de o institutie bugetara, fac precizarea ca devin incidente prevederile art. 30 din Codul muncii, republicat, conform carora ocuparea functiilor se poate realiza numai pe baza de concurs sau examen.
Concursul este modalitatea obligatorie de angajare a salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare. Incadrarea salariatilor se face respectand Regulamentul-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Un fost angajat, pensionat de la institutia noastra, a avut un contract individual de munca pe perioada determinata de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Sep. 2021 1 raspuns
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 5 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 2 raspunsuri