ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

legislatia muncii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca contractul individual de munca se suspenda conform art.521 lit.a din Codul Muncii incepand cu data de 23.o1.2o12 pe perioada cercetarii disciplinare,actual fiind in concediu medical, iar din data de o1.o2.2o12 am programare pentru internare,concediul medical cine il plateste ?persoana in cauza mai figureaza in aceasta perioada ca angajat la societatea respectiva?poate influenta in vreun fel concediu medical aceasta suspendare?multumesc

Adaugata in: Legislatia muncii
Elisabeta Stingaciu
 User  Elisabeta Stingaciu
a intrebat la 26 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Ian. 2012
Din cate am inteles, din intrebarea dvs anterioara, sotul dumneavoastra se afla in prezent in concediu medical, ceea ce inseama ca CIM este in acest moment suspendat in baza art. 50 litera b. Astfel, ca angajatorul nu poate dispune o alta suspendare a contractului in baza art. 52 alin 1 litera a. Aceasta nu va avea nici un fel de temei legal si nu poate fi derulata cercetarea iar concediul medical nu poate fi intrerupt din acest motiv.


Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns