ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Numiri in functie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
- intr-o societate comerciala cu capital de stat trebuie aprobarea Consiliului de Administratie pentru a incadra un inginer sef sau directorul prin contractul de mandat poate face aceasta incadrare?
- dar directorul tehnic sau economic de cine sunt numiti?

Va multumesc anticipat pentru amabilitate.

Adaugata in: Legislatia muncii
Oprean Daniela
 User  Oprean Daniela
a intrebat la 06 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Iun. 2013
Nu intra in competenta de aprobare a consiliului de administratie incadrarea personalului indiferent de functie .
CIM si celelalte acte se incheie intre salariat si reprezentantul legal al societatii in speta directorul general
Art. 29 din codul muncii republicat
(1) Contractul individual de muncă se ?ncheie după verificarea prealabilă a aptitudinilor profesionale şi personale ale persoanei care solicită angajarea.
(2) Modalităţile ?n care urmează să se realizeze verificarea prevăzută la alin. (1) sunt stabilite ?n contractul colectiv de muncă aplicabil, ?n statutul de personal ? profesional sau disciplinar ? şi ?n regulamentul intern, ?n măsura ?n care legea nu dispune altfel.
(3) Informaţiile cerute, sub orice formă, de către angajator persoanei care solicită angajarea cu ocazia verificării prealabile a aptitudinilor nu pot avea un alt scop dec?t acela de a aprecia capacitatea de a ocupa postul respectiv, precum şi aptitudinile profesionale.
(4) Angajatorul poate cere informaţii ?n legătură cu persoana care solicită angajarea de la foştii săi angajatori, dar numai cu privire la activităţile ?ndeplinite şi la durata angajării şi numai cu ?ncunoştinţarea prealabilă a celui ?n cauză.

;;;;

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa alexei delimart Marius Ion G Stancu Radu Anton George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 7 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns