ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

O institutie de stat isi poate declara insolventa??


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Suntem un institut de cercetare cu finantare proprie si subventii bugetare. Subventii care nu ne-au fost acordate niciodata, datorita lipsei fondurilor banesti.
Contractele de cercetare avute nu ne ajung sa acoperim salariile si celelalte drepturi banesti. Datorita faptului ca avem datorii la stat nu putem contracta alte contracte, statul nu ne acorda subventii deci ramane sa ne declaram insolventa. (Salariile nu le-am mai luat din ianuarie).
Intrebare:
Conform carei legi o institutie de stat poate sa-si declare insolventa si care sunt pasii de urmat?
Va multumim!

Anca Ispas
 User  Anca Ispas
a intrebat la 20 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Anca ispas la 20 Aug. 2013
Cu multa placere! Da, oricum indiferent de tipul institutiei, este necesara interventia instantei de judecata pentru declararea insolventei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 20 Aug. 2013
Insolventa se stabileste de catre instanta, nu de catre entitatea care a infiintat firma in cauza. Daca instanta respinge cererea de insolventa sau chiar faliment atunci categoric cine a pus pe picioare respectiva unitate nu va putea lua pe cont propriu decizia declararii insolventei institutiei. Luati ca exemplu Otlchim si Hidroelectrica, institutii de stat, unde a fost posibila intrarea in insolventa. Masura acesata a fost posibila pe baza unei cereri depuse in Tribunal si aprobate de acesta. Practic insolventa este determinata de lipsa fondurilor pentru plata datoriilor de natura fiscala si/sau comerciala. In cazul unei institutii de stat datoriile sunt de natura fiscala cel mai probabil, ca in cazul de fata. Am mers pe posibilitatea ca institutia in cauza sa fie un ONG, dar este adevarat ca exista si alte unitati de stat care functioneaza pe baza autofinantarii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anca Ispas
 User Anca Ispas
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Aug. 2013
Suntem infiintati prin Lege si HG si suntem institutie publica de cercetare-dezvoltare si nu administraiv teritoriala.
Concluzia este ca , insolventa o solicitam in instanta.
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 20 Aug. 2013

In mod cert nu, potrivit Legii insolventei 85 din 2006
Art. 1
(1) Procedura generala prevazuta de prezenta lege se aplica urmatoarelor categorii de debitori aflati in stare de insolventa sau de insolventa iminenta, cu exceptia celor prevazuti la alin.(2) lit.c) si d):
1. societatile comerciale;
2. societatile cooperative;
3. organizatiile cooperatiste;
4. societatile agricole;
5. grupurile de interes economic;
6. orice alta persoana juridica de drept privat care desfasoara si activitati economice.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 20 Aug. 2013
O institutie de stat se infiinteaza in baza unei legi sau hotarare de guvern.Exprim doar un punct de vedere ca cine are conmpetenta sa infiinteze are competenta sa si reorganizaze sau sa desfiinteze pe baza unei note de fundamentare depuse la institutia careia va subordonati.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Aug. 2013
Daca institutia se finanteaza singura este fie ONG fie institutie autonoma, dar tind sa cred ca este ONG fiind vorba de subventii.

Pentru institutiile de stat, cele administrativ teritoriale mai percis, exista OUG 46/2013 privind declarera insolventei 85/2006 cu modificarile si completarile ulterioare. In rest se aplica legea insolventiei. Iar pentru o institutie de stat ar fi necesara interventia guvernului pentru a solutiona situatia respectiva.

Salariile neacordate la timp se pot solicita in instanta de judecata, prin actiune depunsa de salariatul afectat, sau se pot inscrie la masa credala de catre lichidator in cazul in care se declara insolventa.

Se poate declara si faliment, este o alta alternativa. Dar pentru oricare dintre masuri este necesara interventia instantei, ea este cea care ia decizia asupra intarii in insolventa sau faliment pe baza unei actiuni depuse de institutia in cauza.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022