ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pontare angajat concediu eveniment special


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Imi puteti spune va rog cum ar trebui sa apara pe pontaj un angajat care are 3 zile libere pentru decesul unui parinte? Multumesc.

Adaugata in: Legislatia muncii
Diana B
 User  Diana B
a intrebat la 16 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Mai. 2013
Este pontat normal, pentru cele 3 zile sunt zile libere platite conform Codului muncii republicat iar in CCM sau RI ar trebui sa apar si aceasta mentiune.

Art. 152
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua, am 58,9 ani si o vechime efectiva de 40 ani, din care 16 ani am lucrat in industria metalurgica, la Sorec -...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Apr. 2021 1 raspuns