ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot lucra ca manager de proiect in concediul medical postnatal sau maternal?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt educatoare cu norma intreaga la o gradinita si manager de proiect IPA cu contract de 4 ore/zi la aceeasi unitate. Urmeaza sa nasc in curand si doresc sa stiu daca pot lucra in perioada concediului medical pre si post natal - in cele 126 zile doar ca manager de proiect, ca educatoare sa fiu in concediu. Sau, daca acest lucru nu este posibil, pot lucra ca manager de proiect pana la finalul anului 2016 si sa imi iau concediu de crestere si ingrijire a copilului de pana la 2 ani ca educatoare?
Multumesc!

Daniela Vulpes
 User  Daniela Vulpes
a intrebat la 24 Aug. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 30 Aug. 2016
In perioada concediului sarcina si lauzie nu puteti desfasura activitate.
Conform art. 16, alin. 3, lit. c din OUG 111/2010, puteti realiza venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel nu depaseste de 3 ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).
Cuantumul minim al indemnizatiei va fi de 85% din cuantumul salariul minim brut pe tara.
Prin urmare, 3188 lei va fi venitul maxim pe care il veti putea realiza fara a se suspenda plata indemnizatiei de crestere a copilului.


Alte intrebari despre Legislatia muncii

Eroare conectare :