ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Sunt angajata de o luna de zile. In contractul individual de munca perioada de proba este de 3 luni. Intrebarea mea este: pot pleca de la locul actual de munca printr-o simpla demisie sau prin preaviz? Va ramane in Revisal inregistrat contractul individual de munca?

Multumesc anticipat,
Lucia P

Adaugata in: Legislatia muncii
P Lucia
 User  P Lucia
a intrebat la 04 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
P Lucia
 User P Lucia
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Oct. 2011
Va multumesc pentru raspuns.
Lucia P
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
P Lucia
 User P Lucia
a raspuns userului Sidonia Filip la 27 Oct. 2011
Va multumesc pentru raspuns.
Lucia P
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sidonia Filip
 User Sidonia Filip
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Oct. 2011
Pe parcursul perioadei de proba sau la sfirsitul acesteia contractul de munca poate inceta printr-o simpla notificare scrisa. Poate fi si din partea angajatului si din partea angajatorului.
Nu este nevoie de preaviz.
Este art. 31 alin 3 din CM.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Oct. 2011
Pe parcursul perioadei de proba salariatul se bucura de aceleasi drepturi si obligatii ca oricare alt salariat a carui perioada de proba s-a incheiat. Astfel, contractul poate inceta prin demisie care presupune respectarea preavizului specificat in contractul de munca, sau prin acordul partilor ceea ce inseamna ca CIM poate inceta fara parcurgerea unei perioade de preaviz. Contractul va ramane inregistrat in REVISAL, da, cu modificarea de incetare conform legii. Incetarea este trecuta in REVISAL si transmisa catre ITM in aceeazi zi cu incetarea.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021