ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pt ce suma pot infiinta poprirea?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am primit de la executor o adresa de infiintare a popririi pe salariu pentru un salariat care are venitul net de 690 lei .Salariatul mai are de platit la un CAR 370 LEI .Cat pot sa-i mai retin din salariu ?

Ionela Stan
 User  Ionela Stan
a intrebat la 24 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Feb. 2014
Datoria de plata la CAR este una privata si corect ar fi ca angajatorul sa nu se implice in retinerea acestora pe statul de plata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 24 Feb. 2014
Din speta prezentata nu reiese ca ar fi retinut CAR prin poprire, ci ca exista aceasta obligatie de plata a angajatului pe langa care a intervenit poprirea. Eu cel putin cam asta inteleg din cum este formulat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2014
CAR nu este obligatoriu sa se retina pe statul de plata.Pentru a se oprera asemenea retineri , CAR are obligatia sa se adeseze angajatorului in scris si sa aiba aprobare pentru un astfel de serviciu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2014
Suma totala retinuta cu titlul de datorii sau alte retineri legale nu poate depasi 1/2 din salariul net lunar.

Art. 169 - Codul muncii republicat.
(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Gratiela Petrescu alexei delimart Marius Ion adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns