ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

recuperare carte de munca salariat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna,
De la ultimul loc de munca am primit o adeverinta de vechime, oricum le-am cerut cartea de munca si mi-au spus ca nu o au.
De unde o pot recupera si mai ales ce va trebui sa fac cu adeverinta de vechime? cine va prelua datele din acea adeverinta?


Kadas Andrei
 User  Kadas Andrei
a intrebat la 31 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ovidiu Aradei
 User Ovidiu Aradei (Jurist, S.C. LEXCONSULT S.R.L.)
a raspuns la intrebare la 02 Apr. 2014
In cazul angajarii, dupa ianuarie 2011, adeverintele de vechime in munca, se pot obtine de la ITM, din sistemul RGES ( sau REVISAL, mai universal ), in urma unei cereri.
In cazul angajarii inainte de 2011, cartile de munca neridicate de catre angajati, se pot obtine tot de la ITM.
In cazul pierderii, se urmeaza pasii explicati de doamna Georgete Ganea, si o reproduc :
,, Art. 279 din codul muncii republicat
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a. "
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului kadas andrei la 01 Apr. 2014
De la ITM puteti obtine un certificat in care sa apara detaliile inregistrate in baza lor de date referitoare la statutul dvs de salariat. Insa daca ultimul angajator v-a eliberat o adeverinta de vechime in conditiile descrise in raspunsul anterior, atunci a procedat legal si nu aveti de ce sa va ingrijorati.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului kadas andrei la 01 Apr. 2014
Carti de munca nu se mai fac din anul 2011, din ianuarie. Daca v-ati angajat dupa aceasta data atunci in mod cert nu vi s-a deschis un astfel de document. Vechimea se dovedeste, pentru perioada lucrata dupa 1 ianuarie 2011, prin adeverinta de vechime eliberata de angajator. Documentul nu se vizeaza de catre ITM. Adeverinta de vechime inlocuieste cartea de munca, face dovda vechimii acumulate la locul de munca respectiv. Pastrati adeverinta, va va fi utila garantat, pentru pensionare, somaj sau alte situatii in care vi se va cere dovada vechimii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Kadas Andrei
 User Kadas Andrei
a raspuns userului georgeta ganea la 01 Apr. 2014
ok. dar intrebarea era daca e la ITM, sau la somaj sau altundeva.
si ce voi face cu adeverinta de vechime.
nu cred ca am pierdut-o!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 31 Mar. 2014
O carte de munca odata incheiata in cazul in care este pierduta se publica peirderea in MO pentru ca are serie si a fost intocmita in nume personal.Va dau mai jos acest articol de natura sa lamureasca problema carnetelor de munca si a recunoasterii vechimii in munca pe seama adeverintelor care atesta activitatea dvs, la un anume angajator
Art. 279 din codul muncii republicat
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
(5) Anuntul privind pierderea carnetelor de munca emise in temeiul Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns