ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Renuntare la pauza de pasa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! este legal ca un angajat (adult)sa renunte la pauza de masa ca sa plece mai devreme de la serviciu, prin incherea unui act aditional?

User Neclaritati
 User  User Neclaritati
a intrebat la 29 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului user neclaritati la 29 Mai. 2013
Cu multa placere, succes!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
User Neclaritati
 User User Neclaritati
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Mai. 2013
Va multumesc pentru ajutorul oferit!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Mai. 2013
Teoretic legea spune ca un angajator nu poate renunta la drepturile sale legale, iar pauza de masa este un drept recunoscut prin lege. Ca atare nu poate renunta total la ea. Se poate negocia insa o pauza mai mica, in loc de o ora de exemplu sa aiba 15 - 20 de minute. Dar de renuntat total la ea nu se poate, nu este legal. Vedeti si ce prevede Codul muncii republicat.

Art. 38
Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.

Art. 134
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.

Drepturile salariatilor reprezinta obligatie pentru angajatori si invers. Plus, daca in CCM si RI sunt stabilite aceste pauze si anumite prevederi referitoare la acordarea lor, se vor respecta in consecinta. Cele doua documente au caractere obligatoriu pentru ambele parti, salariat si angajator.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns